Patara antik kenti jeoarkeolojik incelenmesi (Kaş, Antalya)
Geoarchaeological investigation of patara ancient city (Kaş, Antalya)
- Tez No: 959138
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KOŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Jeoloji Mühendisliği, Archeology, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada yapılan arazi gözlemleri ve Literatür araştırmaları sonucu bölgede daha önceki yapılan çalışmalara göre Patara bölgesinin jeolojik yapısı genelde Tk Kozağaç formasyonuna ait Qal Alüvyon, kum ve çakıldan oluşan Qp plaj çökelleri, Qk kumul, Qym yamaç molozu-birikinti konisi, kireçtaşı ve çört elemanlı breş türü litolojilerden oluşmaktadır. Yine arazi çalışmaları ve literatür bilgilerine göreinceleme alanının en yaşlı birimlerini Beydağları Otoktonu, Yeşilbarak napları ve Likya naplarıoluşturur. Yapılan tüm arazi ve laboratuvar çalışmalarının sonucunda Pataraantikkentindeki yapılarda kullanılan kayaçların üç farklı kaynaktan temin edildiği tespit edilmiştir. Birinci kaynak: Makro örneklerde görüldüğü gibi beyaz renkli iri kristalli mermer türü karbonat kayaçlarından oluşmaktadır.Yapılan petrografik incelemelerde de bol çatlaklı, çatlaklar silis ile doldurulmuş tipik bir dokusal görünüme sahiptir. Petrografik tanımlama sonucu kayaç Dunham(1962) Sınıflaması göre Vaketaşı; Folk, (1962) Sınıflamasına göre Seyrek + Bio + İntra + Biomikrit olarak tanımlanmıştır. (P-1), (P-2 antik), (P-3 antik), (P-4), (P-8-A) (P-11) (P-12)(P-13), (P-14-A), (P-14-B)(P-14-C), (P-15-A), (P-15-B), (P-16), (P-16-E), (P-17) lokasyonlarındaki kayaçların birinci kaynaktan geldiği tespit edilmiştir İkinci kaynak: Büyük delikli dokuda mikritik kireçtaşı. Bol gözenekli ve gözenekler 4-5 mikron büyüklüktedir. Dunham(1962) Sınıflaması göreÇamurtaşı; Folk, (1962) sınıflaması göre Mikrit + Dismikrit + Fosilli Mikrit olarak tanımlanmıştır. (P-3 doğal) lokasyondaki kayaçları ikinci kaynaktan geldiği tespit edilmiştir. Üçüncü kaynak: Küçük deliklimikritik dokudadır. Gözenekler kalsitle doldurulmuştur. Dunham(1962) Sınıflaması göre Vaketaşı;Folk, (1962) sınıflamasına göre Seyrek + Bio + İntra + Biomikrit ve Wilson, (1975) sınıflamasına göre (SMF-21) olarak tanımlanmıştır. Algli çamurtaşı içerisinde 2-3 mikron delikler mevcut olup bu delikler sparit ile doldurulmuştur. (P-2 anakaya), (P-5), (P-6), (P-7nero hamamı), (P-7 zemin), (P-8-B), (P-9), (P-10) lokasyondaki kayaçları üçüncü kaynaktan geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of field observations and literature researches carried out in this study, according to previous studies carried out in the region, the geological structure of Patara region generally consists of Qal Alluvium belonging to Tk Kozağaç formation, Qp beach sediments consisting of sand and gravel, Qk dune, Qym talus-debris cone, breccia type lithologies with limestone and chert elements. Again, according to field studies and literature information, the oldest units of the study area are Beydağları Autochthonous, Yeşilbarak nappes and Lycian nappes. As a result of all field and laboratory studies carried out, it was determined that the rocks used in the structures in Patara ancient city were supplied from three different sources. First source: As seen in macro samples, it consists of white colored coarse crystalline marble type carbonate rocks. In the petrographic studies carried out, it has a typical textural appearance with plenty of cracks and cracks filled with silica. As a result of petrographic definition, the rock is Wackestone according to Dunham (1962) Classification; According to Folk, (1962) Classification, it is defined as Sparse + Bio + Intra + Biomicrite. It has been determined that the rocks in locations (P-1), (P-2 ancient), (P-3 ancient), (P-4), (P-8-A) (P-11) (P-12)(P-13), (P-14-A), (P-14-B)(P-14-C), (P-15-A), (P-15-B), (P-16), (P-16-E), (P-17) come from the first source. Second source: Micritic limestone with large porous texture. It is abundantly porous and the pores are 4-5 microns in size. According to Dunham (1962) Classification, Mudstone; According to Folk, (1962) classification, it is defined as Micrite + Dismicrite + Fossil Micrite. It has been determined that the rocks in location (P-3 natural) come from the second source. Third source: It has a microcritic texture with small holes. The pores are filled with calcite. According to Dunham (1962) classification, it is defined as Wackestone; according to Folk, (1962) classification, it is defined as Sparse + Bio + Intra + Biomicrite and according to Wilson, (1975) classification, it is defined as (SMF-21). There are 2-3 micron holes in the algal mudstone and these holes are filled with sparite. It was determined that the rocks in the locations (P-2 bedrock), (P-5), (P-6), (P-7nero bath), (P-7 ground), (P-8-B), (P-9), (P-10) came from the third source.