Yapay zeka tabanlı akıllı evler ve hava yastığı sistemi ile doğal afetlere
Artificial intelligence-based smart homes and airbag system for disaster resiliencce
  1. Tez No: 959165
  2. Yazar: MARYAMELBATOOL ALAGHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, yapay zeka destekli akıllı ev sistemlerine hava yastığı teknolojisinin entegrasyonunu, doğal afetlere karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik yenilikçi bir çözüm olarak ele almaktadır. Artan afet riskleri karşısında, yapıların yalnızca konforu değil, aynı zamanda güvenliği ve yapısal sağlamlığı da önceleyecek şekilde tasarlanması kaçınılmaz hâle gelmiştir. Akıllı ev teknolojileri enerji yönetimi, güvenlik ve kullanıcı konforu gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydetmiş olsa da, afetlere yönelik önleyici uygulamalar henüz gelişim aşamasındadır. Çalışmanın ilk bölümünde, akıllı ev kavramı, tarihsel gelişimi ve temel bileşenleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ardından, yapay zekânın bu sistemlerdeki rolü değerlendirilmiş; özellikle karar alma süreçleri, tahminleme yetenekleri ve acil durumlara yönelik tepki algoritmaları üzerinde durulmuştur. Devamında, hava yastığı sisteminin mimari yapı içerisine entegrasyon potansiyeli, sensör ağlarıyla olan ilişkisi ve afet anlarında etkili bir mekanik koruma sağlamadaki işlevselliği ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise, sistemin performansı benzetim senaryoları ve bilimsel literatürden alınan örnek olay incelemeleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sistemin can ve mal güvenliğini sağlama, yapısal hasarları azaltma ve yapay zekâ algoritmalarıyla bütünleşerek önleyici müdahale imkânı sunma konusunda yüksek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, afet direnci perspektifinden akıllı ev kavramını yeniden tanımlamaya katkı sunmakta ve geleceğin daha güvenli ve akıllı mimari tasarımlarına zemin oluşturabilecek yenilikçi bir çerçeve önermektedir. Anahtar Kelimeler Akıllı Ev, yapay zeka, doğal afetler, hava yastığı sistemi, afet dayanıklılığı, sensör ağları, yapay zekâ destekli Karar verme, mekanik koruma, önleyici müdahale, akıllı mimari tasarım
Özet (Çeviri)
This study explores the integration of airbag technology into artificial intelligence (AI)- supported smart home systems as an innovative solution to enhance resilience against natural disasters. In the face of increasing disaster risks, it has become imperative to design buildings not only for comfort but also with a focus on safety and structural integrity. Although smart home technologies have made significant progress in areas such as energy management, security, and user comfort, disaster-specific preventive measures remain in their early stages of development. In the initial part of the study, the concept of the smart home, its historical evolution, and its fundamental components are examined in detail. Subsequently, the role of artificial intelligence within these systems is assessed, with particular emphasis on decision- making processes, predictive capabilities, and emergency response algorithms. Furthermore, the study evaluates the potential for integrating airbag systems into architectural structures, their relationship with sensor networks, and their functionality in providing effective mechanical protection during disaster events. In the applied section, the system's performance is analyzed through simulation scenarios and case studies drawn from the scientific literature. The findings demonstrate the system's high potential to protect lives and property, reduce structural damage, and enable proactive intervention through integration with AI algorithms. This study contributes to redefining the concept of the smart home from the perspective of disaster resilience and proposes an innovative framework that could serve as a foundation for safer and smarter architectural designs of the future. Keywords Smart home, artificial intelligence, natural disasters, airbag system, disaster resilience, sensor networks, AI-supported decision making, mechanical protection, preventive intervention, smart architectural design