Bazı arpa genotipleriyle zenginleştirilmiş Konya'nın Ilgın yöresine ait bazlamaların fiziko-kimyasal ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physico-chemical and sensory properties of bazlama in Ilgın region of Konya enriched with some barley genotypes
  1. Tez No: 959168
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BULUT SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Konya ilinin Ilgın yöresine ait geleneksel bazlamasının besin içeriğini ve fonksiyonel özelliklerini artırmak amacıyla, Özen ve Yalın adlarıyla bilinen iki farklı yerel arpa genotipinin bazlama formülasyonlarına %0 (kontrol), %10, %20 ve %30 oranlarında eklenmesiyle elde edilen ürünlerin fizikokimyasal ve duyusal özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda hazırlanan toplam yedi farklı örnek, laboratuvar koşullarında analiz edilmiş ve her bir örneğin renk (L, a, b*, C, Hue), pH, kuru madde, %kül, %yağ ve %protein içerikleri ölçülerek değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, ürünlerin tüketici algısını ve kabul edilebilirliğini belirlemek amacıyla, eğitimli panelistler tarafından yapılan duyusal değerlendirmelere yer verilmiştir. Fizikokimyasal analiz sonuçları, arpa unu katkısının bazlamaların besin bileşimini anlamlı derecede etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to enhance the nutritional content and functional properties of traditional bazlama bread from the Ilgın district of Konya by enriching the formulations with two different local barley genotypes, known as Özen and Yalın, at levels of 0% (control), 10%, 20%, and 30%. A total of seven different samples were prepared and analyzed under laboratory conditions. Each sample was evaluated based on its color parameters (L, a, b*, C, Hue), pH, dry matter, ash (%), fat (%), and protein (%) content. In addition, sensory evaluations were conducted by trained panelists to determine consumer perception and acceptability. The results of physicochemical analyses revealed that the addition of barley flour significantly influenced the nutritional composition of the bazlama samples.