Yaban mersini, böğürtlen ve ahududu etanol ekstrelerinin lipopolisakkarit ile uyarılmış in vitro bronşiyal epitel hücreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of blueberry, blackberry, and raspberry ethanol extracts on lipopolysaccharide-stimulated in vitro bronchial epithelial cells
- Tez No: 959192
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH SEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Solunum yolu inflamasyonu; tekrarlayan hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve özellikle gece ya da sabah erken saatlerde ortaya çıkan öksürük ataklarına yol açan hava yolu aşırı duyarlılığı ile ilişkilidir. Antioksidan bileşiklerden zengin besinlerin inflamatuar yanıtı baskılayarak bu klinik tabloyu iyileştirebileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada, lipopolisakkarit (LPS) ile inflamasyonun uyarıldığı bronşiyal epitel hücreleri (BEAS-2B) kullanılarak oluşturulan in vitro modelde, antioksidan içeriği yüksek üzümsü meyveler olan yaban mersini, ahududu ve böğürtlen meyve ekstrelerinin inflamasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, meyve örneklerinin etanol ile hazırlanmış ekstrelerinden; fenolik bileşik analizi, antioksidan aktivite tayini, toplam fenolik madde miktarı, antosiyanin içeriği ve flavonoid miktarı belirlenmiştir. Antiinflamatuar etkinliğin değerlendirilmesi amacıyla, LPS ile uyarılmış BEAS-2B hücrelerine farklı doz ve sürelerde meyve ekstreleri uygulanmış; hücre canlılığı testleri, hücre içi reaktif oksijen türleri (ROS) düzeyleri ile TNF-α, nNOS ve IL-38 seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Antioksidan aktivite analizlerinde, böğürtlen en yüksek aktiviteyi gösterirken, ABTS yönteminde yaban mersini ahudududan daha yüksek aktivite göstermiştir. DPPH ve FRAP yöntemlerinde ise ahududunun antioksidan aktivitesi yaban mersininden daha yüksek bulunmuştur. Üzümsü meyve ekstrelerinin yüksek doz ve uzun süreli maruziyetlerde hücre canlılığını azaltabileceği saptanmıştır (p0,05). Bu çalışmada elde edilen in vitro bulgular, gelecekteki klinik araştırmalar için ön veri niteliği taşımaktadır. Üzümsü meyvelerin biyoyararlanımının bireysel farklılıklar doğrultusunda değerlendirilerek günlük önerilen miktarlarda tüketiminin önerilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Respiratory tract inflammation is associated with airway hyperresponsiveness, which manifests as recurrent wheezing, shortness of breath, chest tightness, and especially attacks of coughing at night or in the early morning hours. Foods rich in antioxidant compounds are reported to help ease this clinical condition by suppressing the inflammatory response. In this study, the effects of berry fruit extracts (blueberry, raspberry, and blackberry), which are rich in antioxidants, on inflammation were investigated in an in vitro model created by stimulating bronchial epithelial (BEAS-2B) cells with lipopolysaccharide (LPS). In the study, phenolic compound analysis, antioxidant activity, total phenolic content, anthocyanin content, and flavonoid amount were determined in the ethanol extracts of the berry samples. To evaluate the anti-inflammatory activity, different dosages and exposure periods of berry extracts were applied to LPS-stimulated BEAS-2B cells, and cell viability assays, reactive oxygen species (ROS) levels, and the levels of TNF-α, nNOS, and IL-38 were analyzed by ELISA. Among the antioxidant activity assays, blackberry displayed the highest activity, while blueberry demonstrated greater activity than raspberry in the ABTS method. In contrast, in the DPPH and FRAP assays, raspberry's antioxidant activity was higher than that of blueberry. It was found that high-dose and long-term exposure to berry extracts may reduce cell viability (p < 0.05). The cell viability ratios under LPS stimulation were variable. The highest cell viability percentages were for blueberry (~105.66%), raspberry (~101.55%), and blackberry (~100.11%). Although berry extracts appeared to reduce intracellular ROS production, there were no significant differences in the levels of TNF-α, nNOS, and IL-38 (p > 0.05). The in vitro findings from this study provide preliminary data for future clinical investigations. Evaluating the bioavailability of berry fruits with consideration of interindividual variability is crucial, and their consumption in recommended daily amounts should be encouraged.