4-6 yaş çocuklar için matematiksel grafik becerileri değerlendirme aracının geliştirilmesi
Development of a mathematical graphing skills assessment tool for children aged 4-6 years
  1. Tez No: 959193
  2. Yazar: İLYAS SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4-6 yaş aralığındaki çocukların matematiksel grafik becerilerini ölçmek üzere geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı geliştirmek ve değerlendirme aracının psikometrik özelliklerini incelemektir. Değerlendirme aracının geliştirilme sürecinde, tarama modeli kullanılarak okul öncesi eğitim alan çocuklar için uygun örnekleme ve okul öncesi eğitim almayan çocuklar için kartopu örnekleme stratejileri doğrultusunda toplam 925 çocuktan veri toplanmıştır. Verilerin analizinde Microsoft Excel, IBM SPSS Statistics 27 ve IBM SPSS Amos 26 paket programlarından yararlanılmıştır. Görünüş geçerliliğini sağlamak amacıyla alan uzmanlarının görüşlerine başvurulmuş, kapsam geçerliği için Lawshe tekniği kullanılmıştır. Yapı geçerliliği kapsamında açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) gerçekleştirilmiştir. Ölçüt geçerliliği ise,“Erken Öğrenme Gözlem ve Derecelendirme Ölçeği”nin“Erken Matematik”alt boyutu ile karşılaştırmalı olarak test edilmiştir. Güvenirlik çalışmaları çerçevesinde, KR-20 iç tutarlık katsayıları hesaplanmış ve iki yarı-test analizi uygulanmıştır. Madde analizinde ise madde güçlüğü ve çift serili korelasyon katsayıları testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, dört alt boyut ve 35 maddeden oluşan, KR-20 değeri .95 olan geçerli ve güvenilir bir Matematiksel Grafik Becerileri Değerlendirme Aracı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable assessment tool to measure the mathematical graphing skills of children aged 4 to 6 and to examine the psychometric properties of the assessment tool. During the development process of the assessment tool, data were collected from a total of 925 children using the survey model, with convenient sampling for children receiving preschool education and snowball sampling for those not attending preschool. Microsoft Excel, IBM SPSS Statistics 27 and IBM SPSS Amos 26 software packages were used to analyze the data. To ensure face validity, the opinions of field experts were consulted and Lawshe technique was used for content validity. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted for construct validity. Criterion validity was tested comparatively with the“Early Mathematics”sub-dimension of the“Early Learning Observation and Rating Scale”. Within the framework of reliability studies, KR-20 internal consistency coefficients were calculated, and two half-test analysis were applied. In item analysis, item difficulty and two-series correlation coefficients were evaluated. Based on the findings, a valid and reliable Mathematical Graphing Skills Assessment Tool was developed with four sub-dimensions, 35 items and a KR-20 value of .95.