Dijital pazarlamada blokzincir ve NFT teknolojileri
Blockchain and NFT technologies in digital marketing
- Tez No: 959202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, dijital pazarlama alanında blokzincir ve NFT (Non-Fungible Token) teknolojilerinin rolünü ve etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Blokzincir, dijital varlıkların güvenli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesini sağlayan dağıtık bir defter teknolojisi olarak önemli bir potansiyel sunmaktadır. NFT'ler ise dijital varlıkların mülkiyetinin tokenleştirildiği ve koleksiyonculuk trendlerini desteklediği yeni bir konsepti temsil etmektedir. Bu tez, blokzincir ve NFT teknolojilerinin dijital pazarlama stratejilerine olan etkilerini araştırmak için literatür taraması ve uzman görüşleri analizi gibi yöntemleri kullanmaktadır. Literatür taraması, mevcut bilgi boşluklarını belirlememize yardımcı olmuş ve bu teknolojilerin dijital pazarlamada nasıl kullanılabileceği hakkında temel bir anlayış sağlamıştır. Uzman görüşleri analizi ise bu teknolojilerin potansiyel avantajlarını ve zorluklarını daha derinlemesine incelememizi sağlamıştır. Sonuç olarak, bu tez, blokzincir ve NFT teknolojilerinin dijital pazarlama stratejilerine katkı sağlayabileceğini ve dijital pazarlamacılara yeni fırsatlar sunabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda, bu teknolojilerin işletmeler için nasıl entegre edilebileceği ve mevcut pazarlama pratiği ile nasıl uyumlu hale getirilebileceği konularına odaklanarak, geleceğin dijital pazarlama alanına ışık tutmaktadır. Bu çalışma, dijital pazarlama profesyonelleri, akademisyenler ve işletme sahipleri için bu yenilikçi teknolojilerin anlaşılmasına ve uygulanmasına yardımcı olabilecek önemli içgörüler sunmaktadır. Blokzincir ve NFT teknolojilerinin dijital pazarlama alanında nasıl bir değişim yaratabileceği ve işletmelere nasıl avantajlar sunabileceği üzerine daha fazla araştırmanın gerekliliği de bu tez çalışmasının bir sonucu olarak vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the role and impact of blockchain and NFT (Non-Fungible Token) technologies in the field of digital marketing. Blockchain, as a distributed ledger technology, offers significant potential for secure and transparent management of digital assets. NFTs represent a new concept where ownership of digital assets is tokenized, supporting collector trends. This thesis employs methods such as literature review and expert opinion analysis to investigate the effects of blockchain and NFT technologies on digital marketing strategies. The literature review has helped identify existing knowledge gaps and provided a fundamental understanding of how these technologies can be used in digital marketing. Expert opinion analysis has allowed for a more in-depth examination of the potential advantages and challenges of these technologies. As a result, this thesis demonstrates that blockchain and NFT technologies can contribute to digital marketing strategies and offer new opportunities to digital marketers. It also focuses on how these technologies can be integrated into businesses and made compatible with existing marketing practices, shedding light on the future of the digital marketing field. This study provides important insights that can help digital marketing professionals, academics, and business owners understand and implement these innovative technologies. It also emphasizes the need for further research on how blockchain and NFT technologies can bring about change in the digital marketing field and provide advantages to businesses.