Türkiye'de parkinson hastalığının doğrudan ve dolaylı maliyet analizi: Antalya örneği
Direct and indirect cost analysis of parkinson's disease in Türkiye: Antalya example
  1. Tez No: 959233
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Parkinson hastalığının hasta ve kamu ödeyici perspektifinden doğrudan ve dolaylı maliyetlerini analiz etmek ve bu maliyetleri etkileyen belirleyicileri ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışma kapsamında, Ocak 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne başvuran 85 Parkinson hastası ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Hastaların son 12 aya ait verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların büyük çoğunluğu 65 yaş ve üzerindedir. %67,1'i erkek, %90,6'sı evlidir. Parkinson hastalığının Türkiye'deki yıllık toplam maliyeti 773.344,52 Amerikan doları olarak hesaplanmıştır. Bu maliyetin %35,08'i doğrudan, %64,92'si ise dolaylı maliyetlerden oluşmaktadır. Doğrudan maliyetlerin toplamı 271.313,37 $ olup, bu tutarın %84,29'u kamu kaynaklarından, %15,71'i ise hastaların cebinden karşılanmaktadır. Parkinson hastalığına ilişkin kişi başı yıllık ortalama maliyet 9.096,41 $ olarak belirlenmiştir. Bu tutar, Türkiye'nin kişi başı gayrisafi yurt içi hasılasının %58'ine denk gelmektedir. Doğrudan maliyetler içinde en büyük payı ilaç harcamaları (%37,4) ve tıbbi malzeme giderleri (%34,4) oluşturmaktadır. Ayaktan ve yatan hasta olma durumu maliyetler üzerinde anlamlı bir fark yaratmamıştır. Sonuç: Parkinson hastalığı, hem kamuya hem de bireylere önemli bir ekonomik yük getirmektedir. Özellikle iş gücü kaybı, dolaylı maliyetlerin en belirgin bileşenidir. Bu nedenle, hastaların ve yakınlarının çalışma hayatından erken ayrılmalarını önleyecek sosyal ve sağlık politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to analyze the direct and indirect costs of Parkinson's disease in Turkey from both patient and public payer perspectives, and to identify the key determinants influencing these costs. Method: The research involved face-to-face interviews with 85 patients diagnosed with Parkinson's disease who applied to the Neurology Clinic of Akdeniz University Hospital between January 2023 and December 2024. Data covering a 12-month period were collected using a structured form developed by the researcher. Results: The majority of participants were aged 65 and above, with 67.1% being male and 90.6% married. The total annual cost of Parkinson's disease in Turkey was estimated at $773,344.52. Of this, 35.08% represented direct costs and 64.92% represented indirect costs. Total direct costs amounted to $271,313.37, of which 84.29% was publicly funded and 15.71% paid out-of-pocket by patients. The average annual per capita cost was calculated as $9,096.41, corresponding to 58% of Turkey's per capita gross domestic product (GDP). Among direct costs, the highest shares belonged to medication expenses (37.4%) and medical supplies (34.4%). No significant cost differences were found between inpatient and outpatient care. Conclusion: Parkinson's disease imposes a considerable economic burden on both the public sector and individuals in Turkey. Given that productivity loss constitutes a major share of the total economic impact, it is crucial to develop social and health policies that support continued employment and reduce premature withdrawal from the workforce for patients and their caregivers.