Maksimum güç noktası takibi algoritmalarının gerçek zamanlı testi için mikrodenetleyici tabanlı bir platform tasarlanması
Designing a microcontroller-based platform for real-time testing of the maximum power point tracking algorithms
  1. Tez No: 959262
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD MAHMUT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güneş panelleri, doğrusal olmayan karakteristikleri nedeniyle ürettikleri gücü çevresel ve yapısal birçok parametreye bağlı olarak değişken biçimde üretir. Bu gücün her durumda yüke maksimum düzeyde aktarılması, sistem verimliliği açısından önemlidir. Literatürde, değiştir ve gözle (P&O), artan iletkenlik (IC), sabit gerilim (CV) ve kısa devre akımı gibi geleneksel MPPT algoritmalarının yanı sıra gelişmiş yöntemler de sunulmuştur. Ancak çoğu çalışma yalnızca simülasyon ortamına odaklanmış, gerçek zamanlı uygulamalar sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada, iki MPPT algoritmasının eşzamanlı testine imkân tanıyan donanım tabanlı bir platform geliştirilmiştir. Platform, 100–300 W aralığında çalışan paneller ve 400 W'lık direnç yükleriyle yapılandırılmış; panel ile yük arasına STM32F4 mikrodenetleyici kontrollü 1 kW'lık yükselten tip DC/DC dönüştürücü entegre edilmiştir. Mikrodenetleyici, dönüştürücü kontrolü yanında panel gerilimi, akımı, sıcaklığı, ışınım ve çıkış parametrelerini de ölçmektedir. MATLAB/Simulink tabanlı bir arayüzle mikrodenetleyiciyle iletişim sağlanmakta, veriler anlık izlenebilmektedir. Her algoritma için elde edilen P–V grafikleri üzerinden performans karşılaştırması yapılmıştır. P&O ve IC algoritmaları ayrı ayrı test edilmiş; P&O'nun MPP noktasına daha hızlı ulaştığı, ancak kısmi gölgelenmede yerel maksimumda takılı kalarak salınımlar yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their nonlinear characteristics, photovoltaic (PV) panels produce power that varies with environmental and structural conditions. Maximizing power transfer to the load is essential for system efficiency. Traditional Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms such as Perturb and Observe (P&O), Incremental Conductance (IC), Constant Voltage (CV), and Short-Circuit Current have been widely studied, yet most evaluations remain limited to simulations. This study introduces a hardware platform that enables real-time, simultaneous testing of two MPPT algorithms. The setup includes 100–300 W PV panels, 400 W resistive loads, and a 1 kW boost converter controlled by an STM32F4 microcontroller. The system measures voltage, current, temperature, irradiance, and output data, with real-time monitoring via a MATLAB/Simulink interface. Performance was assessed through P–V curves, revealing that although P&O reached the maximum power point faster, it became stuck at local maxima and exhibited oscillations under partial shading.