Yağcıbedir halılarının desen yapısı ve kültürel izler
Pattern structure and cultural traces of Yağcıbedir carpets
- Tez No: 959261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BECENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yağcıbedir halıları, Yörüklerin kültürel kimliğini, inançlarını ve yaşam biçimlerini yansıtan önemli kültürel öğeler olarak kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasında, Yağcıbedir Yörük kültürünün halı motifleri üzerindeki etkileri ve motiflerin taşıdığı sembolik anlamlar incelenmiştir. Tez çalışmasının amacı, motiflerin sembolik analizini yaparak, Yağcıbedir Yörük kültürünü daha iyi anlamak, bu kültürel mirası modern dünyada korumak ve genç nesillere aktarmak için yazılı kaynak oluşturmaktır. Çalışma ile Yağcıbedir halı motiflerinin, görsel kültür açısından değerlendirilmesi yapılarak, yalnızca bir estetik değer değil, aynı zamanda toplumsal kimlik ve kültürel hafızanın bir yansıması olduğu tespit edilmiştir. Halılarda kullanılan motiflerde, Yörüklerin doğa ile olan ilişkisini, toplumsal yapılarını, hayvancılıkla geçimlerini ve geleneksel değerlerini simgeleyen izler taşıdığı görülmüştür. Bu bağlamda, her bir motifin bir anlamı ifade ettiği ve bu anlamların, halının estetik değerinden çok daha fazlasını, kültürel bir mirası barındırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Yağcıbedir carpets are considered important cultural elements reflecting the cultural identity, beliefs and lifestyles of the Yörüks. In this thesis study, the effects of the Yağcıbedir Yörük culture on carpet motifs and the symbolic meanings carried by the motifs were examined. The aim of the thesis study is to create a written source to better understand the Yağcıbedir Yörük culture by performing a symbolic analysis of the motifs, to protect this cultural heritage in the modern world and to transfer it to the younger generations. The study evaluated the Yağcıbedir carpet motifs in terms of visual culture, and determined that they are not only an aesthetic value but also a reflection of social identity and cultural memory. It was observed that the motifs used in the carpets carry traces symbolizing the Yörüks' relationship with nature, their social structure, their livelihood from animal husbandry and their traditional values. In this context, it was seen that each motif expresses a meaning and that these meanings contain a cultural heritage that goes far beyond the aesthetic value of the carpet.