İklim değişikliği, risk yönetimi ve sigortacılık: Kocaeli örneği
Climate change, risk management and insurance: The case of Kocaeli
- Tez No: 959288
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
klim değişikliği, insan kaynaklı sera gazı emisyonları ile doğal süreçlerin bir sonucu olarak, küresel ölçekte çevresel, ekonomik ve toplumsal dengeleri tehdit eden karmaşık bir kriz haline gelmiştir. Bu çalışmada, iklim değişikliğinin ekonomi ve sigortacılık sektörü üzerindeki etkileri bütüncül bir perspektifle ele alınarak, söz konusu alanlar arasındaki karşılıklı etkileşimler analiz edilmiştir. Gelişen risk yapıları karşısında sigorta sektörünün rolü, yalnızca zararları tazmin eden bir araç değil, aynı zamanda iklim risklerinin yönetiminde stratejik bir aktör olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın teorik bölümlerinde, iklim değişikliğinin makroekonomik göstergelere, sektörel üretkenliğe ve sosyal refaha olan etkileri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Sigortacılık sektörünün, iklim risklerini tanımlama, modelleme ve fiyatlama süreçlerindeki dönüşümü; sürdürülebilirlik odaklı ürünler ve yeşil poliçe uygulamaları üzerinden tartışılmıştır. Bu bağlamda çalışma, sadece teorik bir değerlendirme sunmakla kalmayıp, uygulamalı bir saha araştırması ile bu ilişkiyi somutlaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın uygulama bölümünde, Kocaeli ilinde faaliyet gösteren sigorta şirketi ve acente çalışanlarına yönelik bir anket gerçekleştirilmiştir. Toplam 262 kişiden elde edilen veriler, frekans analizleri ve ANOVA testi aracılığıyla değerlendirilmiş; sektörde iklim değişikliği farkındalığı, sigorta poliçelerinin kapsamı ve kamu-özel iş birliği olanakları analiz edilmiştir. Bulgular, sektörün mevcut sigorta ürünlerinin iklim kaynaklı riskleri yeterince kapsamadığını, stratejik adaptasyon kapasitesinin sınırlı olduğunu ve kamu teşviklerinin bu dönüşüm sürecinde belirleyici rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, iklim değişikliğinin neden olduğu ekonomik kayıpların yalnızca mali boyutuyla değil, aynı zamanda kurumsal tepki kapasitesi ve politika yapımı bağlamında da değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Sonuç olarak, sigorta sektörünün stratejik bir uyum aktörüne dönüşmesi; ekonomik sürdürülebilirlik, toplumsal dirençlilik ve iklim adaleti hedeflerine katkı sağlama açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change has become a complex crisis threatening environmental, economic, and social balances on a global scale as a result of human-induced greenhouse gas emissions and natural processes. In this study, the effects of climate change on the economy and the insurance sector are examined from a holistic perspective, and the interactions between these areas are analyzed. The role of the insurance sector in the face of evolving risk structures is evaluated not only as a tool for compensating losses but also as a strategic actor in the management of climate risks. In the theoretical sections of the study, the effects of climate change on macroeconomic indicators, sectoral productivity, and social welfare are discussed in detail. The transformation of the insurance sector in the processes of identifying, modeling, and pricing climate risks is discussed through sustainability-focused products and green policy applications. In this context, the study aims not only to provide a theoretical assessment but also to concretize this relationship through an applied field study. In the application section of the research, a survey was conducted targeting insurance company and agency employees operating in the province of Kocaeli. Data obtained from a total of 262 individuals was evaluated through frequency analyses and ANOVA tests; climate change awareness in the sector, the scope of insurance policies, and public-private partnership opportunities were analyzed. The findings reveal that the sector's current insurance products do not adequately cover climate-related risks, that its strategic adaptation capacity is limited, and that public incentives could play a decisive role in this transformation process. This study demonstrates that the economic losses caused by climate change should be evaluated not only in terms of their financial dimension but also in the context of institutional response capacity and policy-making. Ultimately, the transformation of the insurance sector into a strategic adaptation actor is of great importance in terms of contributing to the goals of economic sustainability, social resilience, and climate justice.