Türkiye'de gazetecilik eğitimi
Journalism education in Turkey
  1. Tez No: 959287
  2. Yazar: ERHAN KÖKNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
TÜRKİYE'DE GAZETECİLİK EĞİTİMİ Bu çalışma, Türkiye'deki gazetecilik eğitimini kronolojik ve eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Veri toplama süreci, Google Akademik, DergiPark ve YÖKTEZ gibi çevrimiçi akademik veri tabanlarındaki kapsamlı aramalarla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın odak noktasını oluşturan Türkiye'deki gazetecilik eğitimiyle ilgili tezler, makaleler ve diğer akademik yayınlar incelenmiştir. Veri toplama sürecinde,“Türkiye'de gazetecilik eğitimi”anahtar kelimesi ve benzeri ifadeler kullanılarak yapılan aramalar sonucunda elde edilen potansiyel kaynaklar incelenmiş, ardından tezin belirlenen içeriği ve amacıyla uyumlu olanlar seçilerek daha detaylı bir şekilde incelenmiştir. Seçilen kaynaklar üzerinde yapılan incelemelerde, her bir kaynağın içeriği, yöntemi, bulguları ve değerlendirmeleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, Türkiye'deki gazetecilik eğitimi alanında yapılmış olan akademik çalışmaların derinlemesine incelenmesi ve tezin amaçlarına uygun verilerin toplanması sağlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki gazetecilik eğitimi hakkında mevcut durumu anlamak ve gelecek araştırmalara temel oluşturmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
JOURNALISM EDUCATION IN TURKEY This study aims to evaluate journalism education in Turkey chronologically and critically. The data collection process was conducted through comprehensive searches on online academic databases such as Google Scholar, DergiPark, and YÖKTEZ. Theses, articles, and other academic publications related to journalism education in Turkey, which constitute the focal point of the research, were examined. During the data collection process, potential sources obtained through searches using keywords such as“journalism education in Turkey”and similar expressions were reviewed, and then those that were compatible with the defined content and purpose of the thesis were selected for further examination. In the examinations conducted on the selected sources, the content, methodology, findings, and evaluations of each source were analyzed in detail. The obtained data ensured an in-depth examination of academic studies conducted in the field of journalism education in Turkey and the collection of data suitable for the purposes of the thesis. This study was conducted to understand the current situation of journalism education in Turkey and to lay the groundwork for future research.