Tohum ön uygulaması yapılmış ikinci nesil buğday tohumlarının tuzlu koşullara karşı vermiş olduğu fizyolojik ve biyokimyasal yanıtlar
Physiological and biochemical responses of pre-treated wheat seeds of the second generation to saline conditions
- Tez No: 959320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, ön uygulamaların ve uzun süreli depolamanın buğday (Triticum aestivum L.) tohumlarının çimlenme, büyüme ve stres tepkileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada dört farklı kışlık buğday çeşidi (NKÜ-Lider, Tosunbey, Sultan-95, Tina) ile iki ayrı tohum nesli kullanılmıştır. Birinci nesil tohumlara ön uygulama ve depolama yapılmamıştır. İkinci nesil tohumlar; kuru ekim (KE), hidrojen peroksit (H₂O₂), strigolakton (SL) ve su ile ekim öncesi ön uygulama yapılmış ve hasat edildikten sonra 4 °C'de beş yıl depolanmıştır. Petri kabı denemelerinde tohumlar 0, 80, 160, 240 mM NaCl içeren ortamlarda çimlenmeye alınmış olup tuz stresi tüm parametrelerini olumsuz etkilemiş, özellikle 240 mM NaCl çimlenmede önemli seviyede baskılanma yaratmıştır. İkinci nesil tohumlarda, ön uygulamaların tuz stresinin yaratmış olduğu baskıyı hafifletme yönünde etkisi olduğu saptanmıştır. Saksı denemelerinde, 160 mM NaCl uygulamasından sonraki 7. ve 14. günlerde morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal ölçümler yapılmıştır. Saksı denemesinde de ön uygulamaların tuz stresinin gelişim üzerindeki baskılayıcı etkisini hafiflettiği saptanmıştır. Tuz uygulamasından 14 gün sonra, yaprak su içeriği (YSİ), klorofil miktarı (SPAD), stoma iletkenliği ve büyüme parametreleri değerlendirilerek, biyokimyasal analizler için NKÜ-Lider ve Sultan-95 çeşitleri ile SL ve H₂O₂ ön uygulama grupları değerlendirmeye alınmıştır. SL ön uygulaması NKÜ-Lider çeşidinde APX, SOD ve GR aktivitelerini arttırarak stres toleransını artırmıştır. Sultan-95 çeşidinde ise aynı ön uygulama grubunda TBARS seviyesi azalmış; ancak enzim aktivitelerinde önemli bir değişim olmamıştır. Sonuç olarak, ön uygulamaların uzun süreli depolama sonrasında tohumların stres toleransını artırabileceği; bu etkinin ise kullanılan çeşit ve ön uygulama türüne bağlı olarak farklılık gösterebileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of pretreatments and long-term storage on germination, growth and stress responses of wheat (Triticum aestivum L.) seeds were investigated. Four different winter wheat varieties (NKÜ-Lider, Tosunbey, Sultan-95, Tina) and two different seed generations were used in the study. The first generation seeds were not pre-treated and stored. Second generation seeds were pre-treated with dry sowing (DS), hydrogen peroxide (H₂O₂), strigolactone (SL) and water before sowing and stored at 4 °C for five years after harvest. In Petri dish experiments, seeds were germinated in media containing 0, 80, 160, 240 mM NaCl and salt stress negatively affected all parameters, especially 240 mM NaCl caused significant suppression in germination. In the second generation seeds, pretreatments were found to have an effect on alleviating the pressure caused by salt stress. In pot experiments, morphological, physiological and biochemical measurements were made on the 7th and 14th days after 160 mM NaCl treatment. In the pot experiment, it was determined that the pretreatments alleviated the suppressive effect of salt stress on growth. Leaf water content (LWC), chlorophyll content (SPAD), stomatal conductance and growth parameters were evaluated 14 days after salt tretament, and NKÜ-Lider and Sultan-95 varieties and SL and H₂O₂ pretreatment groups were evaluated for biochemical analyses. SL pretreatment increased APX, SOD and GR activities in NKÜ-Lider variety and increased stress tolerance. In Sultan-95 variety, TBARS level decreased in the same pretreatment group; however, there was no significant change in enzyme activities. In conclusion, it can be stated that pretreatments can increase the stress tolerance of seeds after long-term storage and this effect may vary depending on the variety and type of pretreatment used.