1877-1878 savaşından Balkan savaşına kadar İzmir'de göçmen sorunu
The immigrant problem in İzmir from the 1877-1878 war to the Balkan war
- Tez No: 959335
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Balkan Savaşı'na kadar. Balkanlardan Türkiye'ye yapılan göçleri konu almaktadır. Balkanlarda Bulgarlara bir yurt açmak amacıyla Ruslar tarafından kışkırtılan Bulgarlar Türklere karşı akla hayale gelmedik zulümler yapmışlardır. Bunun sonucu olarak Binlerce Müslüman( Türk)yükte hafif pahada ağır neyi varsa alıp Anadolu'ya doğru göç etmek zorunda kalmıştır. Bu dönemde Göç eden insan sayısı 1.500.000.geçmiştir. Anadolu'ya gelen göçmen sayısı o kadar çok olmuştur ki bu göçmenleri yerleştirmek büyük bir sorun haline gelmiştir. Bunun üzerine Osmanlı Devleti bir İskân-ı Muhacirin Talimatnamesi çıkarmış ve buna göre göçmenleri yerleştirmeye çalışmıştır. Bu dönemde gelen göçmenlerin büyük bir kısmı İstanbul'a oradan Anadolu'nun çeşitli kentlerine dağıtılmıştır. Konumuz olan İzmir'e gelen göçmen sayısı incelediğimiz dönemde yaklaşık 100 binin üzerinde olmuş gelen göçmen sayısının çok olması üzerine devlet ayrı bir talimatname çıkararak Rumeli'den Anadolu'ya gelen göçmenlerin iskânı konusunda ayrı bir talimatname çıkarılmıştır. İzmir'e gelen göçmenler, ilk önce okullara misafir hanelere yerleştirilmiş ancak bu da yetmemiş ihtiyaçları çok olmuş ve bunun üzerine başta dönemin İzmir valileri olmak başta olmak üzere valilerin hanımları, devletin önde gelenleri ve Aydın vilayetinde bulunan halk iğneden ipliğe her türlü desteği yapmıştır. Göçmenler için komisyonlar kurulmuş yeni yeni mahalleler oluşturulmuştur. Gelen göçmenlerin çok olması üzerine pek çok göçmen, Aydın, Afyon, Samsun başta olmak üzere çeşitli vilayetlere dağıtılmıştır. Göçler daha sonrada devam etmiştir. 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı sonrasında da devam etmiş ve göçmenlerin yerleştirilmesi için gerek yetkililer, gerekse halk her türlü desteği sağlamaya çalışmıştır. Arşiv belgelerinden elde ettiğimiz veriler ve yerel gazeteleri taranarak gelen göçmenlere yapılan yardımlar hesaplanmış ve bir dökümü çıkarılmıştır. Göçmenlerin yerleştikleri yerler belirlenmiştir. Sonuç olarak gelen göçmenler gerek devlet, gerek kalk büyük sıkıntı içerisinde olmasına rağmen her türlü desteği sağlamaya çalışmışlardır
Özet (Çeviri)
This study covers the migrations from the Balkans to Turkey during the 1877-1878 Ottoman-Russian War up to the Balkan War. The Bulgarians, incited by the Russians to establish a homeland for themselves in the Balkans, committed unimaginable atrocities against the Turks. As a result, thousands of Muslims (Turks) were forced to migrate to Anatolia, taking whatever they could carry, regardless of its value. The number of people who migrated during this period exceeded 1,500,000. The number of immigrants arriving in Anatolia was so high that settling them became a major problem. In response, the Ottoman Empire issued a Resettlement of Immigrants Directive and attempted to settle the immigrants accordingly. During this period, a large portion of the immigrants arrived in Istanbul and were then distributed to various cities in Anatolia. The number of immigrants arriving in Izmir, which is the subject of our discussion, exceeded approximately 100,000 during the period we examined. Due to the high number of immigrants arriving, the state issued a separate directive regarding the settlement of immigrants coming from Rumelia to Anatolia. The immigrants who came to Izmir were first placed in schools and guest houses, but this was not enough, and their needs were great. As a result, the governors of Izmir at the time, their wives, leading figures of the state, and the people of the province of Aydın provided all kinds of support, from needles to thread. Commissions were established for the migrants, and new neighborhoods were created. Due to the large number of arriving migrants, many were distributed to various provinces, primarily Aydın, Afyon, and Samsun. The migrations continued thereafter. They also continued after the 1897 Ottoman-Greek War, and both the authorities and the public endeavored to provide all kinds of support for the settlement of the migrants. The data we obtained from archival documents and local newspapers was used to calculate the aid provided to the arriving immigrants and a summary was produced. The locations where the immigrants settled were determined. As a result, despite the great difficulties faced by both the state and the public, every effort was made to provide all kinds of support to the arriving immigrants.