Nodül çaplarına göre tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisininhistopatolojik tanıyla uyumluluğunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 959334
  2. Yazar: BERKAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tiroid nodüllerinde ince iğne aspirasyon biyopsisinin (İİAB) tanısal doğruluğunu değerlendirmek ve yanlış negatif sonuçlarla ilişkili faktörleri belirlemektir. Gereç ve yöntemler: Retrospektif olarak planlanan çalışmada, 590 hasta ve toplam 730 tiroid nodülüne ait İİAB sonuçları histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. Genel doğruluk oranı, duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü değeri (PÖD) ve negatif öngörü değeri (NÖD) hesaplandı. Yanlış negatif sonuçlarla ilişkili bağımsız faktörler lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: İİAB'nin genel doğruluk oranı %82,7 olarak bulundu. Duyarlılık %39,6, özgüllük %60,4, PÖD %84,2 ve NÖD %81,8 olarak hesaplandı. Yanlış negatif oranı %11 idi. Nodül boyutunun 2–3 cm (OR: 4,9; %95 GA: 1,4–16,8; p = 0,012) ve 3–4 cm (OR: 5,0; %95 GA: 1,3–18,6; p = 0,018) aralığında olması yanlış negatifliği anlamlı olarak artırdı. Sitopatoloğun biyopsi sırasında bulunmaması ise yanlış negatiflik riskini 76 kat artırdı (OR: 76,0; %95 GA: 31,8–181,5; p < 0,001). Sonuçlar: İİAB, tiroid nodüllerinde güvenilir bir tanısal yöntem olmakla birlikte, tanısal doğruluğu nodül boyutu ve sitopatolog varlığına bağlı olarak değişmektedir. Özellikle 2 cm'den büyük nodüllerde ve heterojen yapılı lezyonlarda sitopatoloğun biyopsi sırasında aktif katkısı tanısal güvenilirliği artırmakta ve yanlış negatiflik oranını azaltmaktadır. Bu nedenle, İİAB sonuçları klinik, radyolojik ve histopatolojik verilerle birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the diagnostic accuracy of fine-needle aspiration biopsy (FNAB) in thyroid nodules and to identify factors associated with false-negative results. Material and methods: In this retrospective study, FNAB results of 730 thyroid nodules from 590 patients were compared with histopathological findings. Overall accuracy, sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) were calculated. Independent predictors of false-negative outcomes were analyzed using logistic regression. Results: The overall diagnostic accuracy of FNAB was 82.7%. Sensitivity, specificity, PPV, and NPV were 39.6%, 60.4%, 84.2%, and 81.8%, respectively. The false-negative rate was 11%. Nodule size between 2–3 cm (OR: 4.9; 95% CI: 1.4–16.8; p = 0.012) and 3–4 cm (OR: 5.0; 95% CI: 1.3–18.6; p = 0.018) significantly increased the risk of false negatives. The absence of a cytopathologist during biopsy increased the risk of false negatives by 76-fold (OR: 76.0; 95% CI: 31.8–181.5; p < 0.001). Conclusions: FNAB is a reliable diagnostic tool for thyroid nodules; however, its accuracy varies depending on nodule size and the presence of a cytopathologist. In nodules larger than 2 cm and those with a heterogeneous structure, active participation of a cytopathologist during FNAB enhances diagnostic reliability and reduces false-negative rates. Therefore, FNAB results should be interpreted in conjunction with clinical, radiological, and histopathological findings.