Dünyada ve Türkiye'de klinik otel: Türkiye model önerisi
Clinical hotel in the world and Turkey: Turkey model proposal
- Tez No: 959336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ATASEVEN BULUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş: Klinik-otel modeli yaklaşımı hasta oteli, sağlık oteli, bakım oteli, medikal otel, wellness otel, otel tabanlı tıp, sağlıklı yaşam kampüsü olarak çeşitli isimlerde literatürde geçen akut olmayan hastane bakımını, otelcilik misafirperverliği ile birleştiren bir sağlık hizmeti modelidir. Amaç: Türkiye ve diğer Dünya ülkelerinde otellerde verilen sağlık hizmetlerinin sağlık yönetimi açısından karşılaştırmalı bir biçimde araştırılarak mevcut durumunun değerlendirilmesi ve yeni bir klinik otel model önerisi sunulması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma karşılaştırmalı, tanımlayıcı, nitel desende bir araştırma olarak tasarlanmıştır Türkiye'de Nisan 2024-Mart 2025 tarihleri arasında 9 konaklama tesisinin sağlık yöneticileriyle yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak bireysel derinlemesine görüşme ile elde edilen veriler MAXQDA analiz programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Dünya ülkelerinde ise veriler 01.06.2024-01.11.2024 tarihleri arasında Google Akademik, Pubmed veri tabanlarına ve haber kaynaklarına konu olmuş hasta oteli, klinik otel, sağlık oteli, wellness oteli, SPA oteli, anne/lohusa oteli, patient hotel, clinic hotel, health hotel, wellness hotel, SPA hotel, mother/mom/maternty hotel anahtar kelimeleri girilerek web taraması sonucu elde edilen 21 otelin web sayfalarından elde edilmiştir. Bulgular: Finansman, verilen hizmetler, yönetim ve organizasyon ve politika-strateji olmak üzere toplam 4 tema altında sağlık yönetimi yapısı incelenmiştir. En fazla cepten ödeme ve özel sağlık sigortası ile hizmet bedelinin ödendiği, kurulum aşamasında kendi sermayeleri ve banka kredileri kullandıkları, sağlık hizmeti olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti ile sağlıklı yaşam uygulamalarından termal/kaplıca tedavisine yer verildiği, insan kaynağı olarak hekim, fizyoterapist, hemşire ve diyetisyen bulunduğu, sağlık turizminin ve güven veren, misafir ağırlamaya yönelik müşteriye yaklaşım ve memnuniyetin önemli politika ve strateji konusu olduğu belirlenmiştir. Dünya örnekleri incelendiğinde ise Çin, Finlandiya, İsveç, ABD, İsviçre, Danimarka, Singapur, Katar, Tayland, Almanya, Portekiz, İtalya, Avusturya, Hindistan, İspanya, Japonya, İsrail ülkelerinden farklı klinik otel örnekleri saptanmıştır. Sonuç: Otellerde verilen sağlık hizmetinin karışık yönetim ve organizasyon yapısının düzenlenmesi, ulaşım kolaylığı sağlanması, teknolojik-teknik alt yapının geliştirilmesi, hizmet çeşitliliğinin arttırılması, ödeme koşullarının çeşitlendirilmesi, mevzuatın sadeleştirilmesi, kültürel farklılıkları yönetme, ödeme ve hibe teşvik destekleri açısından geliştirilmesi ve bu alanların bir sağlık yöneticisi tarafından yönetilmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The clinic-hotel model approach is a healthcare model that combines non-acute hospital care with hospitality hospitality, which is referred to in the literature under various names such as patient hotel, health hotel, care hotel, medical hotel, wellness hotel, hotel-based medicine, wellness campus. Objective: It is aimed to evaluate the current situation of health services provided in hotels in Turkey and other countries of the world in terms of health management in a comparative manner and to propose a new clinical hotel model. Method: The study was designed as a comparative, descriptive, qualitative research design. The data obtained through individual in-depth interviews using a structured interview form with the health managers of 9 accommodation facilities between April 2024 and March 2025 in Turkey were analyzed through MAXQDA analysis program. In the world countries, the data were obtained from the web pages of 21 hotels that were subject to google academic, pubmed databases and news sources between 01.06.2024-01.11.2024 by entering the keywords patient hotel, clinic hotel, health hotel, wellness hotel, SPA hotel, mother/maternity hotel, patient hotel, clinic hotel, health hotel, wellness hotel, SPA hotel, mother/mom/maternity hotel. Results: Health management structure was examined under 4 themes: financing, services provided, management and organization, and policy-strategy. It was determined that most of the services are paid out-of-pocket and through private health insurance, that they use their own capital and bank loans during the establishment phase, that physical therapy and rehabilitation services and thermal/spa treatment from healthy living practices are included as health services, that there are physicians, physiotherapists, nurses and dieticians as human resources, and that health tourism and a trusting, welcoming customer approach and satisfaction are important policy and strategy issues. When the world examples are examined, different examples of clinical hotels from China, Finland, Sweden, USA, Switzerland, Denmark, Singapore, Qatar, Thailand, Germany, Portugal, Italy, Austria, India, Spain, Japan, Israel, Spain, Japan, Israel were found. Conclusion: It is seen that there is a need to regulate the complex management and organizational structure of the health services provided in hotels, to provide ease of access, to improve the technological-technical infrastructure, to increase the variety of services, to diversify the payment conditions, to simplify the legislation, to manage cultural differences, to improve in terms of payment and grant incentive supports and to manage these areas by a health manager. A model has been proposed in this direction.