Aşiret yapısının kırsal kalkınma üzerindeki etkileri: Şanlıurfa ili Viranşehir örneği
The effects of tribal structure on rural development: The case of Viranşehir, Şanlıurfa province
  1. Tez No: 959362
  2. Yazar: BEHÇET SIĞIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Ziraat, Economics, Sociology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde aşiret yapısının kırsal kalkınma üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamını, aşiret mensubu bireylerin aşiret yapısına yönelik tutumları ile kırsal kalkınma sürecine etkileri oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma, aşiret bağlarının toplumsal uyum, dayanışma, liderlik ve kalkınma projelerine katılım gibi unsurlar üzerindeki rolünü ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş olup, veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Örneklem, Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde yaşayan ve aşirete mensup 195 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile birlikte bağımsız gruplar arasında farkları belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi gibi parametrik olmayan istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, aşiret bağlarının bireyler arasında güçlü bir dayanışma duygusu oluşturduğunu ve toplumsal uyumu pekiştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, aşiret liderlerinin kırsal kalkınma sürecinde rol oynayabileceği, bireylerin aşiret yapısını hem geleneksel bir aidiyet unsuru hem de sosyal bir güvenlik mekanizması olarak gördükleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, aşiret yapısının kırsal kalkınmada önemli bir yerel aktör olduğu ve kalkınma politikalarının bu geleneksel yapıları dikkate alarak şekillendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of tribal structure on rural development in the Viranşehir district of Şanlıurfa province. The scope of the research consists of the attitudes of tribal members towards tribal structures and their effects on the rural development process. In this context, the study aims to reveal the role of tribal ties in elements such as social harmony, solidarity, leadership and participation in development projects. The research was conducted using quantitative methods, and data were collected through a survey technique. The sample consists of 195 participants who are members of a tribe and reside in the Viranşehir district of Şanlıurfa province. In analysing the data, simple statistics were used along with non-parametric methods like the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test to find differences between separate groups. The findings reveal that tribal ties create a strong sense of solidarity among individuals and reinforce social cohesion. Additionally, it was found that tribal leaders can play a role in the rural development process and that individuals perceive the tribal structure as both a traditional sense of belonging and a social security mechanism. In conclusion, it was concluded that the tribal structure is an important local actor in rural development and that development policies should be shaped by taking these traditional structures into account.