Van yöresinde amca kızı-amca oğlu evliliği (yapısal-işlevsel bir inceleme)
  1. Tez No: 7680
  2. Yazar: N.SERPİL ALTUNTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Antropoloji literatüründe tartışmalı bir sorun olan amca klzi-amca oğlu evliliğinin yapısal-işlevsel nedenleri üzerine Van yöresinde alan araştırması yapılmıştır. Akraba evliliği istatistik açıdan en yüksek düzeyde ailenin ekonomik bütünlüğünün korunması ile amca kızi evliliği; (4) Medeni Kanun* un kırsal yörelerde karşılaştığı uygulama güçlükleri ile soy-içi-evlilik töresinin sürdürülmesi arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Bu denencelerin beklentimiz doğrultusunda olduğu saptanmakla birlikte, soy birliği ve dayanışmasının sağlanması ve ailenin ekonomik bütünlüğünün korunması amacıyla amca kızi evliliğinin yanı sira diğer kuzen evliliklerinin de yapıldığı görülmüştür. Ayrica, denencelerde yer almayan“toplumsal statünün korunması”gerekçesinin de soy-lçi-evlilikle ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç alarak, ele alınan kurum ve değişkenlerin aynı zamanda, Doğu Anadolu Bölgesi' nin Anadolu'daki diğer bölgeler ile bütünleşememesinin nedenleri arasında bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons for endogamy are a matter of sometimes controversial discussion in the anthropological literature. A study has been made in the enviros of Van to establish the structural-functional reasons for marriages there between paternal first cousins of marriage among close relatives of any region in Turkey. The institutions of family, kinship and marriage were investigated. Vithin these institutions we looked into the relationships between and among the following (l)endogamy and identification with lineage;