Mekansal kurgunun mimari mekanı okumaya etkisinin sentaktik ve semantik analizi, tarsus tarihi kent merkezi örneği
Syntactic and semantic analysis of the impact of spatial configuration on the legibility of architectural space: The case of the historical city center of tarsus
- Tez No: 959391
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kentlerin oluşumu; yapılı çevreyi üreten, devamlılığını sağlayan toplumsal bir çabanın ürünüdür. Özellikle tarihi çevreler, kent kullanıcıları tarafından toplumun sosyo-kültürel bağlamına, ekonomik koşullarına, iklim verilerine, yerel malzemeye, inanış ve yaşayış biçimlerine göre şekillenmektedir. Bu niteliklerle gelişen kentsel kurgu da mekanı ele alan pek çok kuramcının bahsettiği gibi yere özgü niteliklerin, yerin ruhunu oluşturmasıyla devam etmiştir. Mekan kurgusunun mekanı okumaya, algılamaya ve anlamlandırmaya olan etkisinin incelendiği bu çalışma, Tarsus tarihi kent merkezine odaklanmaktadır. Kent dokusunda yer alan nesnel (somut) ve anlamsal (soyut) yönleriyle Tarsus, kendi var oluşu içinde ayırt edici özelliklere sahiptir. Tarsus'un farklı dönemlere ait kültürel ve tarihi bağlamı, geçmişten gelen ve günümüzde varlığını koruyan mimari öğeleriyle mekan okuması konusunda tez çalışmasına katkı sağlayacak verilerin yoğunluğu nedeniyle seçilmiştir. Mimari mekanı okumada somut ve soyut kavramların etkisi ve bu oluşumların mekânsal temsilini analiz etmede tek bir yöntem yeterli olamayacağı için farklı veri toplama ve analiz teknikleri uygulanmaktadır. Toplanan veriler nitel ve nicel yaklaşımlarla analiz edilmektedir. Nitel analiz yöntemini araştırma kapsamında tarihi ve güncel haritalar, alan notları, yazılı literatür, fotoğraflar oluştururken; nicel analiz yöntemi ise kentsel mekanın temsili haritalar üzerinden dizimsel analizinin sayısal verileri ve anket yoluyla olgu ve olayları gözlemlenebilir, ölçülebilir ve sayısal olarak ifade edilebilir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Biçimsel ve dizimsel analiz verilerine göre tespit edilen görünür alanların, anlamsal okunabilirlik analizine göre çıkan sonuçlarla karşılaştırılarak bir arada yorumlanması hedeflenmiştir. Oluşturulması planlanan model, var olan gerçekliklerden yola çıkarak belirlenen soyut temsilin, somut verilerle ortaya konmasını amaçlamaktadır. Tarsus tarihi kent merkezinde gerçekleştirilen alan çalışması, sentaktik ve semantik analiz olmak üzere iki ana başlık altında gerçekleştirilmiştir. Sentaktik analiz ile çalışma alanı mekânsal kurgusu ve bileşenleri üzerinden mekânsal özelliklerin sayısallaştırılması ile analitik sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda kentsel mekan makro ve mikro ölçek analizleri olarak iki başlıkta irdelenmiş, eksenel analizler ve görsel analizler sonucu elde edilen sonuçlar ile çalışmanın sentaktik analiz bulguları elde edilmiştir. Çalışma alanının algı, imge ve anlam kapsamında özneye bağlı verileri ise semantik analizler ile irdelenmektedir. Bu kapsamda kent kullanıcılarına uygulanan anketler ile kentsel mekanda yer alan imge öğelerin form, kavram, bilgi ve nesne olarak temsili karşılıkları, deneyim ve kültüre bağlı öznel işaret ifadeleri ve sembol nitelikli mekanların anlamsal çağrışımlarının karşılıkları ile semantik analiz bulguları elde edilmiştir. Çalışma kapsamında mekânsal kurgu ve bu oluşumun ardında yatan sosyal içerikle olan ilişkisinin anlaşılmasında sentaktik analiz verileri ele alınırken, eş zamanlı olarak mekânsal oluşumun bireysel odaklı algısal parametreleri ile mekana atfedilen anlamlar, semantik analiz verileriyle elde edilmektedir. Sentaktik analiz ve semantik analizlerden elde edilen verilerin karşılıklı analizi ve yorumlanması ile mekanın çok boyutlu anlam çözümlemesini yapmak hedeflenmektedir. Sentaktik analizlerde bütünleşme ve bağlantı değeri yüksek olan alanlardaki mekânsal öğelerin semantik analizler sonucunda öne çıkan bellek mekanları olduğu gözlenmektedir. Mekânsal kurgu ve buna bağlı olarak mekan içindeki hareket eylemi ile deneyimlenen alanlar, görüş alanına göre algılanabilirliği etkilemekte; algılanan mekan, özneye bağlı nitelikleriyle farklılaşan bilişsel süreçlerden geçerek anlam bulmaktadır. Özellikle okunabilirliğin yüksek olduğu bölgelerde yer alan işaret öğeleri ve kentsel odak noktalar, imgesel anlamı güçlü kent mekanlarına dönüşmektedir. Kentsel mekanın biçimi ile birlikte bu biçimin arka planındaki toplumsal kodlardan oluşan düzen, mekânsal algıyı ve imgelenebilirliği etkilemekte, mekanı okumanın nesnel içeriği de bu kapsamda şekillenmektedir. Bu sonuç da mekan okumasında tek bir yöntemin yeterli olmayacağını ve mekanın anlamsal yönlerinin keşfinin de bu çözümlemeye dahil olması gerektiğini göstermektedir. Kentsel mekanda yer alan imgelerin simgesel, akılda kalıcı, özgün ya da manevi nitelikleri ile birlikte kent içinde bulundukları konumların da mekânsal okumada etkisi olduğu izlenebilmektedir. Dolayısıyla kentler, onu oluşturan ve bellekte yer eden mekanların kent imgeleri olarak hem biçimsel hem de anlamsal özelliklerinin bütünlüğünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of cities is a product of social efforts that cultivate the built environment and ensure its sustainability. Historical environments, in particular, are shaped by urban inhabitants in accordance with the socio-cultural context, economic conditions, climatic factors, available local materials, beliefs, and lifestyles. This urban configuration, characterized by these elements, has persisted over time, as many theorists dealing with space have mentioned, through the creation of place-specific qualities that constitute the spirit of a place. This study investigates how spatial configurations affect legibility, perception, and understanding of space, specifically in the historical city center of Tarsus. Tarsus possesses unique characteristics, encompassing both concrete (objective) and semantic (abstract) aspects within its urban fabric. Chosen for its rich cultural and historical context spanning various periods, Tarsus features architectural elements from the past that remain present today. The available data makes it an ideal selection for contributing to the dissertation on spatial interpretation. Since a single method would not be sufficient for analyzing the interplay between concrete and abstract concepts in the context of architectural space and its spatial representations, a variety of data collection and analysis techniques are employed. The gathered data are analyzed using qualitative and quantitative approaches. The qualitative analysis encompasses historical and contemporary maps, field notes, literature reviews, and photographs relevant to the research. In contrast, the quantitative analysis seeks to uncover observable, measurable, and numerical insights through the syntactic analysis of urban space, utilizing representative maps and surveys. The objective is to interpret the identified visible areas through formal and syntactic analysis by comparing them to the results of semantic legibility assessments. The proposed model seeks to provide an abstract representation grounded in existing realities, conveyed through concrete data. The field study conducted in the historical city center of Tarsus has been carried out under two main headings: syntactic and semantic analysis. Analytical results are obtained by the digitization of spatial features through the spatial structure of the study area and its components with syntactic analysis. In this context, urban space has been examined in two categories: macro and micro-scale analyses. The findings of the syntactic analysis of the study have been derived from the results obtained through axial and visual analyses. The data pertaining to the subject within the realms of perception, image and meaning in the relevant field of study is assessed through semantic analyses. In this context, insights derived from these analyses have been gathered through surveys conducted with urban users. These surveys investigate the representative correspondences of imagery elements found in urban spaces, focusing on aspects such as form, concept, information, and object. Additionally, they examine subjective sign expressions and the semantic associations of spaces imbued with cultural and experiential significance. Within the scope of the study, while addressing syntactic analysis data in understanding the spatial configuration and its relationship with the underlying social content, the perceptual parameters of individual-focused spatial formation and the meanings attributed to the space are simultaneously obtained through semantic analysis data. The goal is to conduct a multidimensional analysis of spatial meaning by integrating and interpreting data derived from both syntactic and semantic analyses. It is observed that spatial elements in areas with high integration and connection value in syntactic analyses are prominent memory spaces that emerge as a result of semantic analyses. The spatial configuration and the areas experienced through movement within the space affect perceptibility according to the field of view, and the perceived space finds meaning by going through cognitive processes that differ in terms of their subject-dependent qualities. Landmarks and urban nodes, especially in areas with high legibility, transform into urban spaces with rich imaginative meaning. The arrangement of urban spaces and the social codes that underpin this structure influence our perception and imagination of these environments. Consequently, the interpretation of space is framed within this context. This suggests that relying on a singular approach is inadequate for understanding space; it is essential to incorporate the exploration of its semantic dimensions into this analysis. It can be observed that the symbolic, memorable, unique, or spiritual qualities of the images located in urban spaces, along with the influence of their positions within the city, have an impact on spatial reading. Therefore, cities are shaped by the interplay of both formal and semantic features of the spaces that form them, and become embedded in collective memory, serving as representations of urban imagery.