Türkiye ve Endonezya arasında savunma sanayi ticareti: Uluslararası ticaret teorileri üzerinden değerlendirme
Defense trade between Türkiye and Indonesia: An assessment through international trade theories
- Tez No: 959390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Trade, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda Endonezya ve Türkiye arasındaki savunma ticaretinde, güçlenen ikili iş birliği, ortak üretim programları ve teknoloji transferi anlaşmalarıyla belirgin bir artış görüldü. Bu iki ülke arasındaki stratejik ilişki, savunma arenasında derinleşerek basit ticaretin ötesine geçerek savunma ekipmanlarının işbirlikçi tasarımı, geliştirilmesi ve üretimini de kapsayacak şekilde genişledi. Kaplan Orta Tank ve Anka drone projeleri gibi ortak savunma üretim girişimleri, Türkiye ve Endonezya arasındaki sağlam savunma ortaklığını örneklemektedir. Baykar, Aselsan, Havelsan ve TUSAŞ gibi Türk şirketlerinin Endonezya pazarına katılımı, bu işbirlikçi savunma katılımını daha da göstermektedir. Bu iş birliği, her ülkenin savunma yeteneklerini geliştirmeyi ve aynı zamanda bölgesel istikrar ve güvenliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Uluslararası Ticaret teorileri aracılığıyla Türkiye ile Endonezya arasındaki savunma ticareti ilişkisini karakterize eden kalıpları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu teorilerin bu ikili ticaret dinamikleriyle nasıl uyumlu olduğunu anlamak için önde gelen uluslararası ticaret teorilerini araştırmaktadır. Çalışmanın diğer amacı, küresel ticaret ve güvenlik dinamikleri bağlamında bu eşsiz ikili ilişkiyi destekleyen ve şekillendiren temel ekonomik ve stratejik belirleyicileri tespit etmektir. Bu çalışma, ikincil veri toplama ile birlikte nitel bir literatür incelemesi kullanır. Bu çalışmadaki analiz, yayınlardan, hükümet belgelerinden, endüstri raporlarından ve güvenilir haber kaynaklarından alınan verilere dayanmaktadır. Bu veriler, uluslararası ticaret teorilerini kullanarak Türkiye ve Endonezya arasındaki savunma ticaretini incelemek için bir temel sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The recent years have witnessed a marked increase in defense trade between Indonesia and Türkiye, signaled by strengthened bilateral cooperation, joint production programs, and technology transfer agreements. The strategic relationship between these two countries has deepened within the defense arena, extending beyond simple trade to include collaborative design, development, and manufacturing of defense equipment. Joint defense production initiatives, such as the Kaplan Medium Tank and Anka drone projects, exemplify the robust defense partnership between Türkiye and Indonesia. The involvement of Turkish companies like Baykar, Aselsan, Havelsan, and TAI in the Indonesian market further illustrates this collaborative defense engagement. This collaboration seeks to improve each nation's defense capabilities while also fostering regional stability and security. This thesis seeks to explore the patterns that characterize the defense trade relationship between Türkiye and Indonesia through International Trade theories. It also investigates prominent international trade theories to understand how these theories align with this bilateral trade dynamics. Furthermore, the study aims to identify the primary economic and strategic determinants that underpin and shape this unique bilateral relationship in the context of global trade and security dynamics. This study uses a qualitative literature review along with secondary data collection. The analysis in this stduy is based on data from publications, government documents, industry reports, and reliable news sources. This datas will provides a base to examine defense trade between Turkey and Indonesia using international trade theories.