Kumlu zeminlerin boşluk yapısına pulsu (plate) şekilli mika danelerinin etkisi
Effect of plate – shaped particles on general behavioralcharacteristics of sandy soils
- Tez No: 959393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BAŞARI, PROF. DR. GÖKHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İri daneli zeminlerin mekanik özelliklerini dane boyutu, dane minerolojisi, dane yüzey pürüzlülüğü, boşluk oranı, dane şekli, gerilme koşulları, su içeriği gibi birçok faktör etkilemektedir. İri daneli zeminlerin davranışının daha iyi anlaşılabilmesi için birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen farklı dane şekline sahip danelerin bir arada bulunduğu zeminlerin davranışının daha iyi anlaşılabilmesi için ilave çalışma ve araştırmalara ihtiyaç vardır. Yapraksı ve yapraksı olmayan danelerin bir arada bulunduğu zeminlerde yapraksı şekle sahip danelerinin bir arada bulunduğu zeminlerin genel davranışını etkilediği bilinmektedir. Yapraksı danelerin diğer daneler arasındaki mikro düzeydeki oryantasyonunun boşluk oranı, sıkışma potansiyeli, dayanım özellikleri gibi makro düzeydeki genel zemin davranışını etkileme mekanizması hakkında literatürde bazı hipotezler mevcuttur. Yapraksı danelerin mikro düzeydeki oryantasyon özelliklerinin makro düzeydeki yansıması hakkında, çalışma kapsamında gerçekleştirilecek görüntü alma ve işleme tekniklerinin kullanılacağı gözlem ve ölçümler ile ilave bilgi ve kanıtlar elde edilecektir. Yapraksı ve yapraksı olmayan danelerin bir arada olduğu ve belirli koşullarda hazırlanmış zemin numuneleri üzerinde görüntü alma ve işleme tekniklerinden tomography, X-RAY Tomography, EMR, kesit fotoğraflama gibi gözlem ve ölçümleri içeren deneysel bir çalışma programı planlanmıştır. Görüntü alma ve işleme teknikleri ile danelerin yerleşimini ve oryantasyonunun üç farklı durum için belirlenmesi planlanmıştır. Birinci durumda zemin danelerinin oryantasyon özellikleri genel geostatik koşullar için araştırılacaktır. İkinci durumda geostatik koşullar ile kaymanın gerçekleştiği koşullar arasındaki durum için zemin danelerinin oryantasyon özellikleri araştırılacaktır. Üçüncü durumda ise kayma koşulları altındaki zemin danelerinin oryantasyon özellikleri araştırılacaktır Bu çalışma ile yukarıda da ifade edildiği gibi, X-RAY Tomography, EMR, kesit fotoğraflama gibi görüntüleme ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak, geostatik, geostatik-kayma arası koşullar ve kayma koşulları olmak üzere üç farklı durum için zemin danelerinin mikro düzeydeki oryantasyon özelliklerinin belirlenmesi ve mikro düzeydeki dane oryantasyon özelliklerinin makro düzeydeki zemin davranışlarına etkisinin açıklanması hakkında literatüre katkı sağlanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mechanical properties of coarse-grained soils are influenced by numerous factors, including grain size, mineralogy, surface roughness, void ratio, grain shape, stress conditions, and water content. Despite the extensive studies conducted to better understand the behavior of coarse-grained soils, additional research is required to fully comprehend the behavior of soils containing grains with varying shapes. It is known that flaky-shaped grains influence the overall behavior of soils where both flaky and non-flaky grains coexist. In soils with flaky and non-flaky grains, the micro-level orientation of flaky grains impacts macro-level behaviors such as void ratio, compressibility, and strength properties. Some hypotheses exist in the literature regarding the mechanism by which the micro-level orientation of flaky grains affects macro-level soil behavior. Observations and measurements using imaging and processing techniques planned within the scope of this study aim to provide additional information and evidence regarding the macro-level implications of the micro-level orientation characteristics of flaky grains. An experimental study program is planned to investigate soil specimens prepared under specific conditions, using imaging and processing techniques such as tomography, X-RAY tomography, EMR, and section imaging to analyze the arrangement and orientation of grains in three different scenarios. In the first scenario, the orientation characteristics of soil grains will be examined under general geostatic conditions. In the second scenario, the orientation characteristics of soil grains under conditions transitioning from geostatic to shear conditions will be investigated. In the third scenario, the orientation characteristics of soil grains under shear conditions will be analyzed. As outlined above, this study aims to contribute to the literature by determining the micro-level orientation characteristics of soil grains and explaining their impact on the macro-level behavior of soils under three conditions: geostatic, transition from geostatic to shear, and shear conditions. This will be achieved using imaging and image processing techniques such as X-RAY tomography, EMR, and section imaging.