Minimalist konut tasarım yaklaşımının sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of minimalist housing design approach with sustainable development goals
- Tez No: 959394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM MARKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Neoliberal politikaların etkisiyle artan kentsel rant, ülkeleri inşaat odaklı büyümeye yönlendirmiştir. Artan inşaat faaliyetleri ve özellikle konut sektörünün hacminin artması, yapı üretiminde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin gözetilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, Minimalist Tasarım İlkeleri'nin sürdürülebilir kitlesel konut üretimindeki rolünü belirlemek, ilgili SKH hedeflerine olan katkı düzeylerini ölçmek ve çok katmanlı bir değerlendirme modeli ortaya koymaktır. Araştırma, karma yöntem araştırma deseni ile yapılandırılmış ve beş aşamadan oluşmuştur: (1) sistematik literatür taraması ile içerik analizi yapılarak kavramsal çerçevenin oluşturulması, (2) etkileşim matrisi geliştirilmesi, (3) iki turlu Delphi tekniği ile uzman görüşlerinin toplanması (n=56), (4) Likert Tabanlı Fuzzy AHP ile kriter ağırlıklandırması ve (5) Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile modelin doğrulanması. Literatür taraması sonucunda yapılan içerik analizi ile tanımlanan 13 Minimalist Tasarım İlkesi, 17 SKH ve 169 alt hedef ile detaylı biçimde eşleştirilmiş ve kavramsal bir yapı ortaya konmuştur. Minimalizm SKH etkisi ekonomik, çevresel ve sosyal olmak üzere 3 faktörde kategorize edilmiştir. Minimalizmin SKH'ler üzerinde etkisi en yüksek faktörleri“Kaynak, malzeme ve süreç sadeleşmesi”ve“Kullanıcı ihtiyaçları, fonksiyonel esneklik ve yaşam refahı”temalarına ait ilkeler, en yüksek etki düzeyine sahip alt faktörler olarak öne çıkmıştır. Son aşamada gerçekleştirilen Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) analizinde, önerilen modelin yapısal geçerliliği doğrulanmış ve özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) 11 (Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar) ile SKH 12 (Sorumlu Üretim ve Tüketim) arasında Minimalist Tasarım İlkeleri ile anlamlı ve doğrudan ilişkiler tespit edilmiştir. Modelin uyum indeksleri kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Bu çalışmanın literatüre orijinal katkısı, oluşturulan Minimalist Tasarım İlkeleri ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin ilişkilendirilmesi ve konut üretimi sektörüne sürdürülebilirlik anlamında hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde özgün bir karar destek modeli sunmaktır. Bulgular, minimalist tasarım prensiplerinin SKH'leri nasıl destekliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Driven by the impact of neoliberal policies, the increasing urban land value has directed countries toward construction-oriented growth. The expansion of construction activities, particularly in the housing sector, has necessitated the incorporation of Sustainable Development Goals (SDGs) in building production. This study aims to determine the role of minimalist design principles in sustainable mass housing production, to assess their contribution to relevant SDGs, and to propose a multi-layered evaluation model. The research adopts a mixed-methods approach and consists of five stages: (1) constructing the conceptual framework through a systematic literature review and content analysis, (2) developing an interaction matrix, (3) collecting expert opinions via a two-round Delphi technique (n=56), (4) weighting criteria using Likert-Based Fuzzy AHP, and (5) validating the model through Structural Equation Modeling (SEM). As a result of the content analysis derived from the literature review, thirteen minimalist design principles were identified and systematically mapped against all 17 SDGs and their 169 sub-targets, establishing a comprehensive conceptual structure. The impact of minimalism on the SDGs was categorized under three main factors: economic, environmental, and social. The principles under the themes of“simplification of resources, materials, and processes”and“user needs, functional flexibility, and quality of life”emerged as the most influential sub-factors in supporting SDGs. The final SEM analysis confirmed the structural validity of the proposed model and revealed significant and direct relationships between minimalist design principles and SDG 11 (Sustainable Cities and Communities) as well as SDG 12 (Responsible Consumption and Production). Model fit indices were found to be within acceptable limits. The original contribution of this study lies in linking Minimalist Design Principles with Sustainable Development Goals, thereby offering a novel decision support model that addresses sustainability in the housing production sector both theoretically and practically. The findings demonstrate how minimalist design principles support the achievement of the SDGs.