Investigating the significance of α-interface hot spots on K-Ras homodimer formation
Α- arayüzdeki kritik noktaların K-Ras homodımer oluşumundaki önemin incelenmesi
  1. Tez No: 959425
  2. Yazar: BENGÜ İREM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN CEVHEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küçük GTP bağlayan protein ailesinde bulunan K-Ras proteini, hücre büyümesi ve farklılaşmasında rol alan önemli moleküllerden biridir. K-Ras proteini dış ortamdan alınan sinyallerin hücre çekirdeğine iletilmesinde rol oynar. KRAS geni, insan kanser türlerinde en sık mutyasyona uğrayan genlerden (onkogen) biridir. Mutasyona uğraması durumunda hücre agresif bir büyüme gerçekleştirir. Son yıllarda K-Ras proteininin kendisiyle ve diğer proteinlerle etkileşimde bulunabildiği gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar, K-Ras proteininin homodimer (K-Ras - K-Ras) oluşturabildiğini ve bu dimer yapısının K-Ras aktivasyonu ve sinyal yolağı üzerinde etkili olabildiğini göstermiştir. K-Ras proteininin homodimer oluşturabilmesi için özellikle alfa-arayüzünün etkili olduğu ve bu arayüzde belirli pozisyonlarda bulunan amino asitlerin tuz köprüsü oluşturarak K-Ras homodimer yapısına katkı sağlayabileceği söylenmiştir. Ancak, K-Ras homodimerleşmesinde kritik bir rolü olduğu düşünülen bu amino asitlerin K-Ras homodimer oluşumundaki etkisi henüz gösterilmemiştir. Bu çalışmada, K-Ras alfa-arayüzünde bulunan bu amino asitlerin, K-Ras homodimer yapısındaki etkisi canlı hücrelerde FRET yöntemi kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
K-Ras protein, found in the GTPase-binding protein family, is one of the key molecules involved in cell growth and differentiation. It plays a role in transmitting signals from the external environment to the cell nucleus. The KRAS gene is one of the most frequently mutated genes (oncogenes) in human cancers. When mutated, cell undergoes aggressive growth. In recent years, it has been shown that the K-Ras protein can interact with itself and other proteins. Studies have demonstrated that the K-Ras protein can form homo-dimers(K-Ras - K-Ras) and that this dimer structure can affect K-Ras activation and signalling pathways. It has been suggested that alpha-interface of K-Ras protein is particularly important for the formation of homodimers, and specific amino acids at certain positions (hot spots) in this interface can contribute to K-Ras homodimer formation by forming salt bridges. However, the effect of these amino acids which are thought to play a critical role in K-Ras homodimerization has not yet been demonstrated. In this study, the effect of these specific amino acids, located in the K-Ras alpha-interface, on K-Ras homodimer structure was shown using FRET method in live cells.