Reha erdem sinemasında iktidar olgusunun göstergebilimsel incelenmesi
A semiological analysis of the phenomenon of power in Reha Erdem's cinema
- Tez No: 959436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EŞREF AKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Reha Erdem, son dönem Türk sinemasının en yenilikçi ve farklı yönetmenlerinden biridir. Erdem, ilk filmleriyle gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda adından söz ettiren ve kendine özgü bir sinema dili oluşturan önemli bir yönetmendir. Bu çalışmada, Reha Erdem sinemasında iktidar olgusunun ele alınış biçiminin göstergebilimsel analizi yapılacaktır. Bu bağlamda, öncelikle iktidarın tanımı yapılacak ve ardından Antonio Gramsci, Louis Althusser, Michel Foucault ve Giorgio Agamben'in iktidara dair düşünceleri tartışılacaktır. Örnekle olarak alınan Kosmos ve Jîn filmlerinin analizinde ise, Erdem'in iktidar olgusuna karşı geliştirdiği eleştirel duruş çerçevesinde Agamben'in biyopolitika, istisna hali, homo sacer ve kamp kavramları temel dayanak noktası olarak kullanılacaktır. Bu nedenle, Agamben'in düşüncelerine çalışmada daha fazla yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Reha Erdem is one of the most innovative and distinct directors of recent Turkish cinema. With his early films, Erdem became known both nationally and internationally, and established a unique cinematic language. In this study, a semiotic analysis will be conducted on how the concept of power is addressed in Reha Erdem's cinema. In this context, the definition of power will first be provided, followed by a discussion of the thoughts of Antonio Gramsci, Louis Althusser, Michel Foucault, and Giorgio Agamben on power. In the analysis of the selected films Kosmos and Jîn, Agamben's concepts of biopolitics, state of exception, homo sacer, and camp will be used as the main reference points within the framework of Erdem's critical stance toward the notion of power. For this reason, Agamben's ideas will be given more emphasis in the study.