Fark ve tekrar
Difference and repetition
- Tez No: 959435
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gilles Deleuze'ün Fark ve Tekrar kavramı sonrası ortaya çıkan eserler, daha çok varlığı dinamik, ilişkisel, devinimi olan bir şekilde ele alır. Bu yaklaşım aynı zamanda geleneksel ontolojik düşünceyi sorgulamaktadır. Söz konusu kavram, sanat formları arasında da hem toplumsal ve politik olayları aktarma hem de felsefi düşünme ve sorgulama aracı olarak varlığını sürdürür. Fark ve Tekrar kavramı özellikle varlık ve zamanın doğası üzerine düşünür.“Fark”, sürekli olarak yeni bir şeyin ortaya çıkması ve değişimdir.“Tekrar”ise, bu farklılıkların sürekli olarak geri dönmesi ve tekrarlanmasıdır. Bu kavramlar Deleuze'ün felsefesinde zamanın döngüsel niteliği ve varlığın sürekli değişen doğası üzerine düşünmemizi sağlar. Ancak bu tekrarlar tamamen aynı olmaz, her tekrar bir farkla tekrardır, her tekrar yeni bir farklılık ve değişim içerir. Fark ve Tekrar isimli kısa film, Deleuze'ün fark ontolojisi kavramı üzerinden zamanın döngüsel doğasını, bireyin sıkışmışlığını, yabancılaşmasını ve dönüşümünü yaşadığı ülke ile ilişkisel bir şekilde ele almak üzere, bu amaca uygun olan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The works produced after Deleuze introduced his concept of Difference and Repetition view existence as dynamic, relational, and ever-changing. This perspective challenges traditional ontological thinking. The concept also finds expression in art, serving both as a medium for communicating social and political issues and as a tool for philosophical reflection and inquiry. Difference and Repetition is primarily concerned with the nature of existence and time.“Difference”represents the constant emergence of new things and change, while“repetition”represents the constant return and recurrence of these differences. These ideas encourage us to consider the circularity of time and the ever-changing nature of existence in Deleuze's thinking. However, the repetitions are never identical each one introduces a new difference and change. The short film titled Difference and Repetition explores the circularity of time and the themes of alienation, transformation, and predicament of the individual in relation to the land in which they live, drawing on Deleuze's ontology of difference.