COVİD-19''un etkisi ile hasta profili değişikliğine bağlı iş yükü: İstanbul 112 örneği
Workload due to patient profile change with the effect of COVİD-19': The example of Istanbul 112
  1. Tez No: 959440
  2. Yazar: YASEMİN LEYLA DENİZ DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Covid-19 pandemisi itibariyle 112 ambulanslarındaki hasta profili sokağa çıkma yasakları, özel ulaşım metodlarının kullanılamaması ve polikliniklerin kapalı olması sebebi ile değişmiştir. Bu değişikliğin iş yükünde artış veya azalışa neden olabileceği varsayılarak hipotezler geliştirilmiştir. Hasta profilindeki değişikliği belirlemede ''Uygunsuz Ambulans Kullanım Değerleri'' ölçüm aracı olarak kabul edilmiştir. İstanbul 112 Acil Yardım Ambulansı veri tabanı evreni Anadolu Yakası örneklemi kullanılarak, pandeminin etkisiyle değişen hasta profilinin iş yüküne etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Retrospektif tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmada 112 ASOS (Acil Sağlık Otomasyon Sistemi) formları 2018-2022 tarihleri arasındaki süre P.Ö. (Pandemi Öncesi)-P.S. (Pandemi Sırası) olarak ayrılarak dönemsel incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında hastaların yaş, güvence, triaj, ekiplerin bölge içi-bölge dışı görevlendirilmesi, komuta yanıt süreleri ile saha yanıt süreleri, ekiplerin meşguliyet süreleri ve vaka sonlanımları dönemsel olarak kıyaslanmıştır. Pandeminin etkisi ile hasta profili değişikliğinin iş yükündeki yansıması değerlendirilmiştir. Triaj kodu yeşil ve sarı olan hastalar pandemi sırasında artmıştır. Pandemi sırasında, taşıma tekniklerinin daha az kullanıldığı, ambulansla hastaneye nakil sürecinde tıbbi müdahale ihtiyacının daha az olduğu, detaylı gözlem ve takip gerektirmeyen hastalara ambulans hizmeti verildiği ifade edilebilir. Tıbbi girişimlerin daha az uygulanması durumunun, vaka sonlanımı süresini kısaltarak hasta başında geçirilen sürenin azalmasına karşın muayene edilen hasta sayısının artmasına neden olduğu ifade edilebilir. Ambulans ekiplerinin zamana bağlı iş yükünün arttığı fakat hastalara tıbbi müdahale noktasında iş yükünün azaldığı düşünülmektedir. Bölge dışı ve kırsal alanlardaki vaka artışı iş yükünü etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
WORKLOAD DUE TO CHANGE IN PATIENT PROFILE WITH THE EFFECT OF COVID-19: ISTANBUL 112 EXAMPLE As of the pandemic period, the patient profile in 112 ambulances has changed due to curfews, the inability to use private transportation methods and the closure of polyclinics. Hypotheses were developed assuming that this change could cause an increase or decrease in workload. In determining the change in the patient profile,“Inappropriate Ambulance Use Values”was accepted as a measurement tool. Using the Istanbul 112 Emergency Aid Ambulance Anatolian Side database sample, it was aimed to determine the effect of the changing patient profile on workload due to the effect of the pandemic. In this retrospective descriptive study, 112 ASOS (Emergency Health Automation System) forms were examined periodically by dividing the period between 2018-2022 as P. Ö. (Pre-Pandemic) - P. S. (During the Pandemic). Within the scope of this study, patients; Age, assurance, triage, assignment of teams inside and outside the region, command/field response times, team occupation times and case outcomes were compared periodically. The reflection of the patient profile change due to the effect of the pandemic on the workload was evaluated. Patients with green and yellow triage codes increased during the pandemic. As a result, it can be stated that during the pandemic, ambulance service was provided to patients who were less used in transportation techniques and less medical intervention was applied during the transfer to the hospital by ambulance. It can be stated that this situation shortened the case outcome time and caused an increase in the number of patients examined, despite the decrease in the time spent at the patient's bedside. It is thought that the time-related workload of ambulance teams increased, but the workload decreased in terms of medical intervention to patients. The increase in out-of-region and rural cases affected the workload.