Süreç esnekliğinde tedarik kesintisi belirsizliği varsayımı altında envanter eniyilemesi: Benzetimsel dinamik programlama sezgiseli
Inventory optimization under supply disruption uncertainty with process flexibility: A simulation-based dynamic programming heuristic
  1. Tez No: 959441
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması, çok ürünlü ve çok üretim hatlı esnek üretim sistemlerinde, deterministik talep yapısı ve stokastik tedarik kesintileri altında üretim planlaması problemini ele almaktadır. Sistem, sonsuz planlama ufkunda çalışmakta olup her dönemde ürün talebi bilinen sabit değerlerden oluşmaktadır. Üretim hatlarının her biri birden fazla ürünü üretebilme esnekliğine sahipken, her dönem çalışabilirlikleri belirli bir olasılıkla tedarik kesintilerine bağlı olarak değişmektedir. Bu yapı, üretim kararlarının Markov Karar Süreci (MKS) çerçevesinde modellenmesine olanak sağlamaktadır. Modelde her ürün için stok ve üretim kapasitesi sınırlamaları dikkate alınmış, sistemin her dönem başındaki durumu stok pozisyonları ve üretim hatlarının aktiflik durumu ile tanımlanmıştır. Optimal politika üretmek amacıyla değer yineleme algoritması uygulanmış, buna ek olarak daha büyük ölçekli problemler için Sezgiye Dayalı Dinamik Programlama yaklaşımı çerçevesinde SARSA algoritması geliştirilmiştir. Tez kapsamında oluşturulan Python tabanlı çözüm altyapısı ile farklı parametre senaryoları altında yapılan deneysel çalışmalar, süreç esnekliğinin ve üretim hatlarının kesintili çalışma ihtimalinin sistem performansına olan etkilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, süreç esnekliğinin özellikle yüksek kesinti olasılıkları altında stok maliyetlerini azaltarak sistemin toplam maliyet performansını iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the production planning problem in multi-product, multi-machine flexible manufacturing systems under deterministic demand and stochastic supply disruptions. The system operates over an infinite planning horizon, with constant and known demand levels in each period. Each production line has the flexibility to produce multiple products and may become unavailable in any period with a certain probability, representing supply disruptions. This structure enables the formulation of the decision-making process as a Markov Decision Process (MDP). The model incorporates production and inventory capacity constraints for each product. The system state at the beginning of each period is defined by the inventory levels and the operational status of the production lines. To derive the optimal policy, a Value Iteration algorithm is implemented. Additionally, for larger-scale problems, a simulation-based approach using the SARSA algorithm is developed under the Approximate Dynamic Programming (ADP) framework. The Python-based solution framework developed in this study enables extensive computational experiments under various parameter settings. The results reveal the critical role of process flexibility and supply availability in enhancing system performance. In particular, process flexibility significantly reduces inventory costs and improves overall system efficiency, especially in environments with high disruption probabilities.