Toplumsal düzenin inşası ve korunmasında ceza hukukunun rolü
The role of criminal law in construction and protection of the social order
  1. Tez No: 959439
  2. Yazar: CEREN TUĞLU OLPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Topluluk halinde yaşayan insanın ilkel toplumda ürettiği kabile kurallarından, modern devletin hukuksal sistemine geçişe kadarki süreçte, hukukun mahiyetine ilişkin başta doğal hukuk ve pozitif hukuk yaklaşımları olmak üzere; temelde bu iki başlık altında sıralanabilecek çeşitli görüşler geliştirilmiştir. Tezde hukukun kaynağını ve içeriğini ne aşkın unsurlara dayandıran ne de salt normatif geçerlilik kriterlerine göre değerlendiren yaklaşımlar benimsenmiştir. Çalışmada hukuk ve hukuk normu, diyalektik materyalist ve ekonomi politik bir metodolojiyle yorumlanarak, verili toplumsal ve iktisadi koşulların ışığında ele alınabilecek kavramlar olarak kabul edilmiştir. Meşru siyasi otorite tarafından yürürlüğe konulan hukuk, yürürlüğünü borçlu olduğu egemenin talepleri ve nitelikleri doğrultusunda şekillenmektedir. Bu bağlamda çalışmada herkes için eşit şartlarda, bağımsız ve tarafsız şekilde uygulanabilecek ve tüm toplumun yararını gözeten bir hukuk sisteminin sınıflı toplumlarda var olamayacağı, normların sınıfsal karakterli olduğu savunulmaktadır. Söz konusu iddianın en açık biçimde doğrulanabileceği alan olan ceza hukuku bu nedenle tezin odak noktasını oluşturmuştur. Ceza hukukunun işlevi doktrinde sıklıkla toplumsal düzenin korunması şeklinde ifade edilmiştir. Burada geçen“toplumsal düzen”mevcut üretim tarzı, üretim ilişkileri ve bu iktisadi sistemin doğurduğu toplumsal ilişkilerdir. Çalışmada bu anlamda öncelikle farklı üretim tarzları, bu tarzlara ait hukuksal yapılar ve hukuk ile siyasi/iktisadi yapı arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonrasında hem ideolojik hem de baskı aygıtı olarak kullanılan hukuk alanında ceza hukukunun rolü incelenmiş, buradan hareketle ceza normunun sınıfsal karakteri ortaya konmuştur. Son bölümde burjuva ideologları tarafından savunulanın aksine ceza normunun sınıflar üstü bir niteliğinin olmadığı, aksine egemen sınıfın en elverişli araçlarından biri olduğu tespiti, sınıf araçsalcı görüş ışığında çeşitli davalar eşliğinde belirtilmiştir. Çalışmada incelenen TKP, DİSK ve TİP gibi yapılara yönelik davalar göstermiştir ki bu yapıların sendikal faaliyette bulunma ve/veya siyaset yapma olanakları hukuk eliyle oldukça kısıtlanmıştır. Davaların araçsallaştırmasının tespitiyle ortaya konan temel yaklaşım, tüm hukuk normları gibi ceza normunun da sınıfsal karakterli olduğudur. Ancak sınıfsız bir toplumda“herkesin yararına”bir ceza hukukundan bahsedilebileceği çalışmanın bir diğer iddiasıdır.
Özet (Çeviri)
Throughout the process of transition from the tribal rules produced by humans living in communities in primitive societies to the legal system of the modern state, various views have been developed regarding the nature of law, primarily under the two headings of natural law and positive law. This thesis adopts approaches that neither base the source and content of law on transcendent elements nor evaluate it solely according to normative validity criteria. In this study, law and legal norms are interpreted using a dialectical materialist and political economy methodology and are accepted as concepts that can be examined in light of given social and economic conditions. Law enacted by legitimate political authority is shaped in accordance with the demands and characteristics of the sovereign to whom it owes its validity. In this context, the study argues that a legal system that can be applied independently and impartially under equal conditions for everyone and that serves the interests of the entire society cannot exist in class societies, and that norms have a class character. Criminal law, which is the area where this claim can be most clearly confirmed, therefore forms the focus of this thesis. The function of criminal law is often expressed in doctrine as the protection of social order. The“social order”referred to here is the existing mode of production, production relations, and the social relations produced by this economic system. In this sense, the study first examines different modes of production, the legal structures associated with these modes, and the relationship between law and political/economic structures. Subsequently, the role of criminal law as both an ideological and repressive apparatus is examined, and from this, the class character of criminal norms is revealed. In the final section, contrary to the claims of bourgeois ideologists, it is argued that criminal norms do not have a class-neutral character but are, on the contrary, one of the most effective tools of the ruling class. This conclusion is supported by various cases examined in light of the class instrumentalist perspective. The cases examined in the study, involving organizations such as the TKP, DİSK, and TİP, show that these organizations' opportunities to engage in trade union activities and/or politics have been severely restricted by law. The fundamental approach revealed by the identification of the instrumentalization of the cases is that, like all legal norms, criminal norms also have a class character. However, the study also argues that in a classless society, it is possible to speak of a criminal law that is "in the interest of everyone.