Uluslararası borçlanma ilişkisi bağlamında Osmanlı devleti mali kurumlarının dönüşümü
Transformation of Ottoman financial institutions in the context of international dept relations
  1. Tez No: 959442
  2. Yazar: ALEV GÜMÜŞ ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Çalışma, Osmanlı Devleti'nin mali kurumsal yapısının dönüşümünü, devletin yüzyıl ortasında uluslararası piyasalarla girdiği borçlanma ilişkisi bağlamında incelemektedir. Tezde emperyalizm 19.yüzyıl boyunca kapitalizmin eşitsiz bileşik gelişim dinamiğini hızlandıran bir veçhe olarak ele alınmış ve Osmanlı Devleti'ne 19.yüzyıl boyunca yaşanan kurumsal dönüşümünün ana etkenlerinden biri olarak incelenmiştir. Devletin merkezileşmesi, modernleşmesi ve normatif hukukun yerleştirilmesi ekseninde devletin yürütme aygıtının yaratılması, kapitalist kurumsal gelişimi standardize edecek kaynağının yaratılarak, Batı ile kurulacak ekonomik, diplomatik, siyasi her türlü ilişkinin Batı normlarına göre düzenlenmesi anlamına gelmiştir. Uluslararası borçlanma ile, Avrupa devletleri tarafından devletin mali kurumlarına borçların geri ödenmesi ve devlet borçluluğunun sürdürülmesi amacıyla müdahalesi başlamıştır. Tezde Osmanlı Devleti maliyesi üzerinde uluslararası denetim aygıtı olan Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kurulmasıyla, Osmanlı maliye teşkilatının borç yönetimi bağlamında bağımlı gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the transformation of the Ottoman State's financial institutional structure in the context of the state's borrowing relationship with international markets in the middle of the century. Imperialism is considered in the thesis as an aspect that accelerated the uneven combined development dynamics of capitalism throughout the 19th century and is examined as one of the main factors of the institutional transformation experienced by the Ottoman State throughout the 19th century. The creation of the state's executive apparatus in the axis of the centralization, modernization and establishment of normative law of the state meant the creation of a resource that would standardize capitalist institutional development and the organization of all kinds of economic, diplomatic and political relations to be established with the West according to Western norms. With international borrowing, the intervention of the European states in the state's financial institutions for the purpose of repaying debts and maintaining state indebtedness began. The dependent development of the Ottoman financial organization in the context of debt management was examined in the thesis with the establishment of the Düyun-u Umumiye İdaresi, an international financial control apparatus.