Sığla (Liquidambar orientalis) türünde ın vitro çoğaltımın optimizasyonu
Optimisation of in vitro propagation in liquadamber (Liquidambar orientalis)
  1. Tez No: 959514
  2. Yazar: İLKER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Liquidambar orientalis relikt (erki çağlardan kalma) endemik bir bitki olup, binlerce yıldır balsamı için kullanılmıştır. Günümüzde dar bir alanda (Güney Batı Anadolu) doğal yayılış göstermektedir. Son yıllarda balsam piyasasındaki payını Amerikan sığlasına (L. styraciflua) kaptırmış olsa da binlerce yıl önce Cleopatra Anadolu sığlası balsamını parfüm olarak kullanıyordu. Aynı zamanda peyzaj bitkisi olarak da kullanılan tür, ekonomik açıdan önem arzetmektedir. Sığla bitkisinde tohum ve çelik ile üretime ek olarak, doku kültüründe de hızlı ve klonal çoğaltımda daha verimli, daha kaliteli materyal oluşturulması için çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmada, Liquidambar orientalis için en uygun sterilizasyon yönteminin, büyütme ve köklenme ortamının belirlenmesi ile aklimatizasyon yapılması amaçlanmıştır. Sterilizasyon için NaClO (%20) ve fungusit (Captan, %0.3) maddelerinin çeşitli süre ve yoğunluk kombinasyonları denenmiş, en iyi sterilizasyon yüzdesi (%89.29); 24 saat fungusit (Captan, %0.3)+20 dakika NaClO (%20) kombinasyonundan elde edilmiştir. Benzil adenin (BA) ve indol butirik asit (IBA)'in bitki gelişimine etkilerinin araştırılması amacıyla, BA ve IBA'nın farklı kombinasyonları denenmiş ve en iyi kardeşlenme 1 mg/L BA ve 0.5 mg/L IBA içeren WPM besi ortamında olduğu belirlenmiştir. Köklenme ortamının araştırılmasında yapılan çalışmalarda en iyi kök gelişiminin 1.0 mg/L IBA içeren ortamda geliştiği görülmüştür. Köklenmiş sürgünlerin, sürgün uzunlukları değerlendirildiğinde; 1.0 mg/L IBA'da görüldüğü testip edilmiştir. Yapılan çalışmada, köklenme sonrası steril torf- perlit karışımına alınan bitkiler 4 hafta sera koşullarında aklimatize edilmiş ve yaklaşık %90 oranında başarı elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liquidambar orientalis, a relict endemic species dating back to ancient times, has been used for its balsam for thousands of years. Today, it naturally occurs in a limited area in Southwestern Anatolia. Although its share in the balsam market has recently been overtaken by American sweetgum (L. styraciflua), Cleopatra used Anatolian sweetgum balsam as a perfume thousands of years ago. The species is also utilized in landscaping and holds economic importance. In addition to propagation through seeds and cuttings, studies are being conducted to achieve faster and clonal propagation in tissue culture, aiming to produce more efficient and higher-quality plant material. In this study, the aim was to determine the most suitable sterilization method for Liquidambar orientalis, establish optimal shoot proliferation and rooting media, and carry out acclimatization. For sterilization, various combinations of NaClO (20%) and fungicide (Captan, 0.3%) were tested. The highest sterilization success rate (89.29%) was obtained using 24-hour Captan (0.3%) treatment followed by 20 minutes in NaClO (20%). To investigate the effects of benzyl adenine (BA) and indole butyric acid (IBA) on plant development, different combinations of BA and IBA were tested. The best shoot proliferation was observed in Woody Plant Medium (WPM) containing 1 mg/L BA and 0.5 mg/L IBA. Studies on rooting media showed that optimal root development occurred in the medium supplemented with 1.0 mg/L IBA. When the shoot lengths of rooted cuttings were evaluated, the most satisfactory growth was observed in the 1.0 mg/L IBA treatment. Rooted shoots were subsequently transferred to a sterile peat–perlite mixture and acclimatized under greenhouse conditions for four weeks, achieving an approximate success rate of 90%.