Organizasyon seviyesinde yapay zeka, siber güvenlik ve dijitalleşme olgunluğu: anket bazlı değerlendirme
Organizational-level maturity in artificialintelligence, cybersecurity, anddigitalization: a survey-based assessment
- Tez No: 959540
- Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dijital teknolojilerin sektörler genelinde ivmelenen gelişimi, örgütlerin rekabet gücünü sürdürebilmeleri ve çevik biçimde dönüşüme ayak uydurabilmeleri için Yapay Zekâ (YZ), Siber Güvenlik (SG) ve Dijital Dönüşüm (DD) alanlarında daha derinlemesine yetkinliklere sahip olmalarını zorunlu kılmıştır. Bu üç alan, dijital çağda sadece teknik kapasite olarak değil; aynı zamanda yönetsel strateji, risk yönetimi, veri bütünlüğü ve sürdürülebilir inovasyon açısından da hayati rol oynamaktadır. Literatürde her bir alan için ayrı ayrı önemli çalışmalar bulunmakla birlikte, bu alanların birbirleriyle olan etkileşimleri ve bütünleşik bir çerçevede organizasyonel olgunluk üzerindeki bileşik etkileri yeterince derinlemesine analiz edilmemiştir. Bu bağlamda sunulan çalışma, YZ, SG ve DD olgunluk düzeylerini çok boyutlu bir yapıda ele alarak aralarındaki nedensel ilişkileri Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, karma yöntemli bir metodoloji benimsenmiş; nicel anket bulguları sentetik modelleme teknikleriyle desteklenerek kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, YZ, SG ve DD arasında istatistiksel olarak anlamlı ve çift yönlü korelasyonlar bulunduğunu göstermekte; özellikle teknoloji ve finans sektörlerinde bu olgunluk düzeylerinin kamu ve eğitim sektörlerine kıyasla daha ileri düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, bu alanlar arasında stratejik entegrasyonun sağlanmasının dijital dayanıklılık açısından kritik olduğunu savunmakta ve entegre bir YZ-SG stratejisinin uygulanmasına yönelik yol gösterici ampirik veriler sunmaktadır. Böylece, sunulan model hem kuramsal katkı sağlamakta hem de ileride yapılacak ampirik saha araştırmaları için stratejik ve metodolojik bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The accelerating advancement of digital technologies across industries has made it imperative for organizations to develop deeper competencies in Artificial Intelligence (AI), Cybersecurity (CS), and Digital Transformation (DT) in order to maintain competitive advantage and adapt to change with agility. These three domains play a critical role in the digital age not only in terms of technical capacity, but also in managerial strategy, risk management, data integrity, and sustainable innovation. While significant research has been conducted on each domain individually, the interactions among them and their combined impact on organizational maturity within an integrated framework have not been sufficiently analyzed in depth. This study aims to address that gap by examining the maturity levels of AI, CS, and DT in a multidimensional structure, and revealing the causal relationships among them using Structural Equation Modeling (SEM). A mixed-methods approach has been adopted, combining quantitative survey data with synthetic modeling techniques for a comprehensive evaluation. The research findings indicate statistically significant and bidirectional correlations among AI, CS, and DT. Particularly, the technology and finance sectors exhibit higher maturity levels compared to the public and education sectors. The study argues that strategic integration among these areas is critical for digital resilience and provides empirical insights to guide the implementation of an integrated AI-CS strategy. Thus, the proposed model contributes both theoretically and methodologically, laying a foundation for future empirical field research.