Macar Şamanı Táltos ve Macarlarda Şamanlık
Hungarian Táltos and Hungarian Shamanism
- Tez No: 959559
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Bu çalışma, Macarların eski dini inanışlarını ve kültürel yapısını ele alarak, Macar Şamanlığı ve onun en önemli figürü olan Táltosu kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Táltos figürü, Macar halkının kültürel kimliğini anlamada kritik bir rol oynar. Çalışmanın temel amacı, Táltosun kökeni, sembolleri, ritüelleri ve toplumsal rollerini analiz ederek Macarların manevi dünyasına ışık tutmaktır. Macar kültürünün, Fin-Ugor ve Türk dönemlerinde yaşadığı dönüşümler, şamanlık ekseninde değerlendirilmiş; Türk ve Macar halkları arasındaki tarihsel etkileşimlerin, ortak sembollerin ve ritüellerin oluşumundaki rolü vurgulanmıştır. Ayrıca, Macar ve Türk Şamanlığı arasındaki benzerlikler, mitolojik ve dilsel veriler ışığında karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu tez, Macarların eski inanış sistemlerini ve şaman geleneğini geniş bir perspektifte inceleyerek, iki kültür arasındaki derin tarihsel bağları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, tarihsel kaynaklar, cadı mahkemesi kayıtları, folklorik anlatılar ve arkeolojik bulgular gibi geniş bir veri tabanına dayanmaktadır. Macar halkının konar-göçer köklerinden Hıristiyanlaşma sürecine kadar olan inanç sistemleri, toplumsal dinamiklerle birlikte değerlendirilmiş; özellikle Táltosun doğaüstü yetenekleri, seçimi ve inisiyasyon süreçleri derinlemesine analiz edilmiştir. Macarların doğayla kurdukları mistik ilişki ve Táltosların yağmur getirme, dolu engelleme gibi doğa olaylarını kontrol etme yetenekleri, Avrasya Şamanlığı bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the ancient religious beliefs and cultural structure of the Hungarians, focusing on Hungarian Shamanism and its most prominent figure, the Táltos. The Táltos plays a pivotal role in understanding the cultural identity of the Hungarian people. The primary aim of this research is to analyze the origins, symbols, rituals, and societal roles of the Táltos, shedding light on the spiritual world of the Hungarians. The transformations experienced by Hungarian culture during the Finno-Ugric and Turkic periods are examined within the framework of shamanism, emphasizing the role of historical interactions between Turkish and Hungarian peoples in shaping shared symbols and rituals. Furthermore, similarities between Hungarian and Turkish shamanism are comparatively analyzed through mythological and linguistic data. This thesis aims to provide a comprehensive perspective on the ancient belief systems and shamanic traditions of the Hungarians, revealing the deep historical ties between the two cultures. The study is grounded in a broad range of sources, including historical records, witch trial documents, folkloric narratives, and archaeological findings. The belief systems of the Hungarian people are evaluated within their nomadic roots and their transformation during the Christianization process, considering their societal dynamics. Particular attention is given to the supernatural abilities of the Táltos, their selection process, and initiation rituals. The mystical relationship Hungarians established with nature, as well as the Táltos' ability to bring rain and prevent hail, is analyzed within the broader context of Eurasian Shamanism.