Aile sağlığı merkezinde çalışan hemşirelerin iş ergonomik koşullarının iş motivasyonuna etkisi
The effect of work ergonomic conditions on work motivation of nurses working in family health centre
- Tez No: 959580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Hemşirelik, Family Medicine, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, aile sağlığı merkezlerinde çalışan hemşirelerin çalışma ortamı ergonomisi düzeyini değerlendirmeyi ve bu düzeyin iş motivasyonuyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kavramlar ve kavramların arasındaki ilişkiler incelenerek teorik bir çerçeve oluşturulacaktır. Bu bağlamda, çalışmanın temel hedefi, işyeri koşullarının ergonomik yönlerinin değerlendirilmesiyle hemşirelerin motivasyonunu anlamak ve bu süreçte olası bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemektir. Ayrıca, belirlenen demografik değişkenlere göre hemşirelerin iş motivasyonu ile çalışma ortamındaki ergonomik koşullar arasındaki ilişkileri araştırmayı hedeflemektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. İstanbul'un Esenler ilçesinde görev yapan 363 hemşire ile gerçekleştirilen araştırmada, veriler SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Hemşireler İçin İşyeri Çalışma Ortamı Ergonomi Ölçeği ve Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen tanımlayıcı verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımlarından yararlanılmıştır. Ankette yer alan ölçeklerin güvenilirlik analizinde Cronbach Alpha katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the level of work environment ergonomics of nurses working in family health centres and to examine the relationship between this level and work motivation. A theoretical framework will be created by analysing the concepts and the relationships between the concepts. In this context, the main objective of the study is to understand the motivation of nurses by evaluating the ergonomic aspects of workplace conditions and to determine whether there is a possible relationship in this process. In addition, it aims to investigate the relationships between nurses' work motivation and ergonomic conditions in the work environment according to the demographic variables determined. Questionnaire method was used as a data collection tool in the study. In the study conducted with 363 nurses working in Esenler district of Istanbul, the data were analysed using SPSS 26 programme. In the study, Socio-Demographic Information Form, Workplace Work Environment Ergonomics Scale for Nurses and Nurse Work Motivation Scale were applied. Arithmetic mean, standard deviation and percentage distributions were used in the analysis of the descriptive data obtained as a result of the questionnaire. Cronbach Alpha coefficient was used in the reliability analysis of the scales in the questionnaire.