Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının sağlıkta şiddete maruz kalma durumları ve iletişim becerilerinin belirlenmesi
Determination of exposure to violence in health and communication skills of Family Health Center employees
  1. Tez No: 876930
  2. Yazar: NEDİM ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sağlıkta şiddet ile ilgili birçok çalışma bulunmasına rağmen aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık çalışanlarının şiddete maruziyeti ile ilgili yapılmış çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışma aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma durumlarını, iletişim becerileri ile şiddete maruz kalma arasında ilişki olup olmadığı, bir ilişki var ise ilişkinin yönüne uygun olarak strateji ve öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yürütülmüştür. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeden, 11.11.2022 ile 02.02.2024 tarihleri arasında Erzurum ili merkez ilçelerinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık çalışanlarıyla yapılmıştır. Araştırmaya gönüllü 214 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, şiddet soruları ve sağlık çalışanlarının iletişim becerileri ölçeği formu kullanılmıştır. Formlar sağlık çalışanları tarafından yüz yüze görüşme sırasında doldurulmuştur. Bulgular: Çalışmada aile sağlığı merkezi çalışanlarının %89,7'si şiddete maruz kaldığını, şiddet türünün ise sırasıyla sözel şiddet %52,79, psikolojik şiddet %29,61, fiziksel şiddet %10,06, ekonomik şiddet %5,87 ve cinsel şiddet %1,68 olduğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının iletişim becerileri toplam ortalaması 92,69±12,67 puan olarak belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının iletişim becerilerine baktığımızda empati alt boyutundan 26,52±4,08, bilgilendirici iletişim alt boyutundan 31,69±4,43, saygı alt boyutundan 16,22±2,47, sosyal beceri alt boyutundan 18,26±3,57 puan ortalaması aldığı görülmektedir. Sonuç: Aile sağlığı merkezinde çalışan sağlık çalışanlarının büyük kısmı şiddet görmektedir. En fazla görülen şiddet türü sözel şiddettir ve en fazla şiddete uğrayan meslek grubu hemşirelerdir. Sağlık çalışanlarının iletişim becerileri ortalaması yüksek bulunmuştur. Şiddet ile iletişim becerileri ilişkisi anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are many studies on violence in healthcare, there are very few studies on the exposure of healthcare professionals working in family health centers to violence. This study aims to evaluate the exposure to violence of healthcare professionals working in family health centers, whether there is a relationship between communication skills and exposure to violence, and if there is a relationship, to develop strategies and suggestions by the direction of the relationship. Methods: The study was conducted in a descriptive and relationship-seeking nature. The research was conducted with healthcare professionals working in family health centers in the central districts of Erzurum province between 11.11.2022 and 02.02.2024, without selecting a sample. 214 volunteer healthcare professionals were reached for the research. Introductory information form, violence questions and health workers' communication skills scale form were used to collect data. The forms were filled out by healthcare professionals during a face-to-face meeting. Results: In the study, 89,7% of family health center employees stated that they were exposed to violence, and the types of violence were verbal violence 52,79%, psychological violence 29,61%, physical violence 10,06%, economic violence 5,87% and sexual violence 5%, respectively. It was determined to be 1,68. The total average of healthcare professionals' communication skills was 92,69±12,67 points. When we look at the communication skills of healthcare professionals, the score is 26,52±4,08 in the empathy sub-dimension, 31,69±4,43 in the informative communication sub-dimension, 16,22±2,47 in the respect sub-dimension, and 18,26±3,57 in the social skills sub-dimension. It is seen that the score is average. Conclusion: Most of the healthcare professionals working in family health centers are subjected to violence. The most common type of violence is verbal violence, and the professional group that suffers the most violence is nurses. The average communication skills of healthcare professionals were found to be high. The relationship between violence and communication skills was not found to be significant.