Çocuk Acil Polikliniğine başvuran 0-18 yaş arası hastaların ebeveynlerinin çocukluk çağı aşılarına yaklaşımı ve aşı karşıtlığının değerlendirilmesi
Assessment of parental attitudes toward childhood vaccines and vaccine hesitancy in families of children aged 0–18 admitted to the Pediatric Emergency Department
  1. Tez No: 959656
  2. Yazar: ULAŞ YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aşı karşıtlığının sosyodemografik özelliklerle birlikte COVİD pandemisinin aşı karşıtlığına etkileri, internet kullanımın artmasıyla birlikte bilgi kaynaklarına göre aşı karşıtlığındaki farklılıkların değerlendirilmesi ve aşıların geleceğiyle ilgili ebeveynlerin düşüncelerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, Çocuk Acil Polikliniği'ne başvuran 0-18 yaş arası çocuğu olan ebeveynler üzerinde yapıldı. Sosyodemografik verilerin incelendiği 13, aşı karşıtlığı, aşılara karşı tutum, COVİD pandemisinin aşılara olan bakış açısı üzerindeki etkisi, aşılarla ilgili bilgi kaynaklarının irdelendiği 30 sorudan oluşan toplam 43 soruluk anket 'yüz yüze görüşme' usulüne göre gerçekleştirildi. Her bir anketin tamamlanması yaklaşık 20-30 dakika sürdü. Bulgular: Çocuk Acil Polikliniği'ne başvuran 518 ebeveynden 475'i anketi tamamladı. Katılımcıların büyük çoğunluğu annelerden oluşurken (%75,4), ebeveynlerin %77,5'i aşıları güvenli buldu. Aşıların zararlı yardımcı maddeler içerdiğini düşünenlerin oranı
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the relationship between vaccine hesitancy and sociodemographic factors, assess the eimpact of the COVID-19 pandemic on vaccine attitudes, explore variations in vaccine hesitancy based on different sources of information in the context of increased internet usage, and investigate parents' perspectives on the future of vaccination. Matherials and Methods: This study was conducted with parents of children aged 0 to 18 who presented to the Pediatric Emergency Clinic at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. Data were collected through a face-to-face survey consisting of a total of 43 questions 13 focused on sociodemographic characteristics, and 30 addressing vaccine hesitancy, attitudes toward vaccination, the impact of the COVID-19 pandemic on vaccine perceptions, and sources of vaccine related information. Each survey took approximately 20 to 30 minutes to complete. Results: Out of 518 parents visiting the Pediatric Emergency Clinic, 475 completed the survey, with mothers comprising 75.4% of respondents. Overall, 77.5% perceived vaccines as safe. Younger parents (