Masa tenisi sporcularında core stabilizasyon egzersizlerinin dinamik denge ve ayak plantar basıncı üzerine etkisi
Effects of core stabilization exercises on dynamic balance and foot plantar pressure in table tennis athletes
  1. Tez No: 959657
  2. Yazar: ABDULLAH KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı masa tenisi sporcularında core stabilizasyon egzersizlerinin dinamik denge ayak plantar basıncı parametreleri üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 11,25 ± 1,54 olan en az iki yıldır masa tenisi branşını lisanslı olarak sürdüren müsabık ve haftanın en az 6 günü antrenman yapan 24 sporcu dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize bir şekilde egzersiz grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Egzersiz grubunda bulunan katılımcılara haftanın üç günü olmak üzere sekiz hafta boyunca core stabilizasyon egzersizleri uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Tüm katılımcılara sekiz haftalık egzersizler öncesinde ve sonrasında Y denge testi (YDT) uygulanmış ve ayak plantar basınç ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, Shapiro-Wilk testi, çarpıklık ve basıklık değerleri, Bağımlı Örneklem t testi ve Bağımsız Örneklem t testi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Tez bulguları kapsamında egzersiz grubunda sağ ve sol bacak YDT kompozit skorlarında anlamlı düzeyde artış bulunurken (p < 0,05), kontrol grubunda anlamlı bir değişikliğe rastlanmamıştır (p > 0,05). Katılımcıların core stabilizasyon egzersizleri sonrasında ayak plantar basınç yüzdesi ve ayak yüzey alanlarında istatistiksel düzeyde anlamlı bir değişim görülmemiştir (p > 0,05). Bunların yanı sıra egzersiz grubunda sol ayakta, sağ ayakta ve sağ arka ayakta toplam ortalama plantar basınç değerlerinde (TOPBD) egzersizler sonrasında anlamlı düzeyde azalma olduğu gözlenmiştir (p < 0,05), kontrol grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe rastlanmamıştır (p > 0,05). Aynı zamanda egzersiz grubunda kontrol grubuna göre sol arka ayağın ön test TOPBD'da anlamlı farklılığa rastlanmış (p < 0,05) ancak son testlerde bu farklılık ortadan kalkmıştır (p > 0,05). Sonuç olarak core stabilizasyon egzersizleri masa tenisi sporcularında dinamik dengeyi artırmaktadır. Ayak plantar basınç yüzdeleri ve ayak yüzey alanı üzerine kısa vadede etkisi bulunmamakla birlikte plantar basınç dağılımını daha dengeli hale getirmeye yardımcı olabilir. Masa tenisi sporcularında core stabilizasyon egzersizleri dengenin geliştirilmesi ve ayak plantar basıncının daha dengeli hale gelmesi için tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of core stabilization exercises on dynamic balance and plantar pressure parameters in table tennis athletes. A total of 24 competitive athletes (mean age = 11.25 ± 1.54 years), who had been licensed in table tennis for at least two years and trained at least six days a week, were included in the study. Participants were randomly assigned to either an exercise group (n = 12) or a control group (n = 12). The exercise group underwent a core stabilization training program three times a week for eight weeks, while the control group received no intervention. All participants were assessed before and after the eight-week intervention using the Y Balance Test (YBT) and plantar pressure measurements. Data analysis included descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, skewness and kurtosis values, paired sample t-test, and independent sample t-test. The significance level was set at p < 0.05. The findings revealed a statistically significant improvement in composite YBT scores for both the right and left legs in the exercise group (p < 0.05), whereas no significant changes were observed in the control group (p > 0.05). Although no significant differences were found in plantar pressure percentages or foot surface area following the intervention (p > 0.05), a significant decrease in total average plantar pressure values (TAPPV) was observed in the left foot, right foot, and right rearfoot of the exercise group (p < 0.05). No significant changes were observed in the control group (p > 0.05). Additionally, a significant difference was found in pre-test TAPPV of the left rearfoot between the exercise and control groups (p < 0.05), which was no longer present in the post-test (p > 0.05). In conclusion, core stabilization exercises improve dynamic balance in table tennis athletes. Although short-term effects on plantar pressure percentages and foot surface area were not evident, the exercises may contribute to a more balanced plantar pressure distribution. Therefore, core stabilization training can be considered a beneficial approach for enhancing balance and promoting plantar pressure symmetry in table tennis players.