Antrenör sporcu ilişkisinde görülen duygusal kötü muamelenin sporcu öz yeterliği ve tükenmişlik ile ilişkisinin incelenmesi (futbolcular üzerine bir araştırma)
Investigation of the relationship between emotional maltreatment in coach-athlete relationshp and athlete self-efficacy and burnout (a research on footballers)
- Tez No: 959658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı antrenör sporcu ilişkisinde görülen duygusal kötü muamelenin sporcu öz yeterliği ve tükenmişlik ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya yaş ortalaması 22,19±3,88 ve spor yılı ortalaması 10,19±4,86 olan 25 kadın, 202 erkek toplamda 227 futbolcu katılmıştır. Veriler IBM SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır. Verilerin analizinde istatistiki yöntem olarak; betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma); Bağımsız örneklem t testi Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Manova testi kullanılmıştır. Uygulanan istatistiki testlerde güven düzeyi .05 olarak esas alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre erkek futbolcuların kadın futbolculara kıyasla daha çok duygusal kötü muameleye maruz kaldıkları saptanmıştır. 21-23 yaş arasındaki futbolcuların daha fazla duygusal kötü muameleye maruz kaldıkları görülmüştür. Araştırmaya katılan futbolcuların maruz kaldıkları duygusal kötü muamele düzeylerinin artmasıyla daha çok tükenmişlik yaşadıkları ve öz yeterlik düzeylerinin düştüğü tespit edilirken, öz yeterlik düzeyi yüksek olan futbolcuların ise daha az tükenmişlik yaşadıkları gözlemlenmiştir. 13 yıl ve üzerinde spor yılına sahip olan futbolcuların daha yüksek öz yeterliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılan erkek futbolcuların daha fazla duygusal kötü muameleye maruz kalmasıyla birlikte daha yoğun tükenmişlik yaşadıkları ve düşük öz yeterlik düzeylerinin düştüğü, futbolcuların branşta geçirdikleri yılların artmasıyla öz yeterlik düzeylerinin de yükseldiği tespit edilmiştir. Buna göre duygusal kötü muameleye maruz kalan futbolcuların hem tükenmişlik hemde öz yeterlik yönünden olumsuz yönde etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between emotional maltreatment in coach-athlete relationship and athlete self-efficacy and burnout. A total of 227 football players, 25 female and 202 male, with an average age of 22,19±3,88 and an average of 10,19±4,86 years of sport, participated in the study. The data were analysed using IBM SPSS 27 package programme. It was determined that the data were suitable for normal distribution. Descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation); Independent sample t test analysis, Pearson Correlation Analysis and Manova test were used as statistical methods in data analysis. Confidence level was taken as .05 in the applied statistical tests. According to the findings of the study, it was determined that male football players were exposed to emotional maltreatment more than female football players. Footballers between the ages of 21-23 were found to be exposed to emotional maltreatment more. It was determined that the football players who participated in the study experienced more burnout and their self-efficacy levels decreased with the increase in the level of emotional maltreatment they were exposed to, while football players with high self-efficacy levels experienced less burnout. Footballers with 13 or more years of sporting experience were found to have higher self-efficacy. As a result, it was determined that the male football players who participated in the study experienced more intense burnout and low self-efficacy levels decreased with more emotional maltreatment, and the self-efficacy levels increased with the increase in the years spent in the branch. Accordingly, it can be said that football players who are exposed to emotional abuse are negatively affected in terms of both burnout and self-efficacy.