Serum bakır, magnezyum ve çinko düzeylerinin Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum copper, magnesium, and zinc levels and Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV)
  1. Tez No: 959659
  2. Yazar: ÖMER FARUK DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSAMED KÜKÜRT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, serum eser element düzeyleri (özellikle bakır, magnezyum ve çinko) ile vertigonun en yaygın nedenlerinden biri olan Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) varlığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Araştırma, 1 Ocak 2022 ile 1 Nisan 2024 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne vertigo şikayetiyle başvuran hastaların hastane otomasyon sistemine kaydedilen laboratuvar sonuçlarının retrospektif olarak analiz edilmesiyle gerçekleştirildi. BPPV tanısı konulan 82 (%68,33) ve kontrol grubu olarak 38 (%31,67) olmak üzere toplam 120 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların %60'ı kadın ve %40'ı erkek olup yaş ortalaması 52'dir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between serum trace element levels (especially copper, magnesium and zinc) and the presence of Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV), one of the most common causes of vertigo. The study was conducted by retrospectively analyzing the laboratory results recorded in the hospital automation system of patients who applied to Kafkas University Health Application and Research Center with vertigo between January 1, 2022 and April 1, 2024. A total of 120 people, 82 (68,33%) diagnosed with BPPV and 38 (31,67%) as a control group, were included in the study. Of all participants, 60% were female and 40% were male with a mean age of 52 years.