Osmanlı-Karamanoğlu ilişkileri
  1. Tez No: 95967
  2. Yazar: ŞABAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
m ÖZET OSMANLI-KARAMANOĞULLARI İLİŞKİLERİ Osmanlılar ile Karamanoğullan arasındaki dostluk, 1354 tarihinde Ankara'nın fethedilmesiyle biraz bozulur gibi olduysa da, 1386 Osmanlı-Karamanoğullan savaşına kadar devam etti. Bu tarihten sonra, Osmanlı'nın hakimiyeti Anadolu'da daha fazla hissedilmeye başlandı. Karamanoğlu BeyliğTne son veren Yıldırım Bayezid'in 1402'de Timur'a yenilmesinden sonra, beyliklerini tekrar kuran Karamanoğullan, Osmanlılar ile pek çok savaş ve anlaşmalar yapmıştır. Bu anlaşmaları her defasında bozarak, pek çok doğu ve batı ülkesiyle birlikte Osmanlılar'a düşmanlıklarım sürdüren Karamanoğullan, yine de basan gösterememişler ve 1483 'de yıkılmışlardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OTTOMANS AND KARAMANO?ULLARI RELATIONSHIPS The friendship between Ottomans and Karamanoğullan, which had been damaged in he date, the conquest of Ankara by Otttomans, continued until the Ottoman-Karamanoğullan ş^rin 1386. After 1386, the domination of Ottoman had been feeled in Anatolia. After Yıldırım îayelid, who ended the sovereignity of Karamanoğullan was beaten by Timur. They builded heir state again. And they fighted several times and made a lot of agrements with Ottomans ifter this date. In spite of the fact that Karamanoğullan broke these agrements between them and Ottomans and made cooperation with eastern and western counteries against Ottomans, they lid not survive and were demolished in 1483. 1£ fteiKö?RrrîRî iro