Halluks valgus deformitesinde ayak ölçümlerinin radyolojik sınıflandırmaya göre değerlendirilmesi
Evaluation of foot measurements in Hallux valgus deformity according to radiological classification
  1. Tez No: 959717
  2. Yazar: ABDÜSSELAM AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DIRAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, halluks valgus deformitesinin değerlendirilmesinde yalnızca geleneksel olarak kullanılan Halluks Valgus Açısı (HVA) ve Intermetatarsal Açı (IMA) ile sınırlı kalmadan, daha kapsamlı ve objektif bir yaklaşım geliştirmektir. Bu kapsamda, deformitenin sadece 1. metatarsofalangeal eklem ile sınırlı kalmayıp orta ayak, ayak bileği ve proksimal kemik yapılar üzerindeki etkileri de değerlendirilmiştir. Çalışmada, 77 bireye ait toplam 154 ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası radyolojik görüntü kullanılarak HVA, IMA, IPA, TM1, M2M1TAN, MAA ve MPA olmak üzere yedi açı parametresi ölçülmüştür. Verilerin normal dağılımı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş, normal dağılıma uygun olan veriler için Bağımlı Örneklem T-testi, normal dağılıma uymayanlar için ise Wilcoxon sıralı işaretler testi uygulanmıştır. Parametreler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası yapılan karşılaştırmalarda HVA, IMA, IPA, TM1, M2M1TAN ve MPA parametrelerinde anlamlı fark saptanmış, sadece MAA parametresinde anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir. Cinsiyetler arasında ortalama değer farklılıkları gözlemlense de bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Korelasyon analizlerinde bazı parametreler arasında orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, halluks valgus deformitesinin yalnızca 1. metatarsal kemikle sınırlı bir deformite olmadığını, ayak ve ayak bileği biyomekaniğini daha geniş bir çerçevede etkilediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, klinik ve cerrahi değerlendirmelerde daha bütüncül bir yaklaşım benimsenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a comprehensive and objective assessment of hallux valgus deformity beyond the traditionally used Hallux Valgus Angle (HVA) and Intermetatarsal Angle (IMA). The study evaluates not only the first metatarsophalangeal joint but also the potential effects of the deformity on midfoot, ankle, and proximal skeletal structures. A total of 154 preoperative and postoperative radiographs from 77 individuals were analyzed. Seven angular parameters-HVA, IMA, IPA, TM1, M2M1TAN, MAA, and MPA-were measured. Shapiro-Wilk test was used to assess data normality. Paired sample t-test was applied to normally distributed variables, and Wilcoxon Signed-Rank test was used for non-normally distributed data. Gender-based differences and inter-parameter correlations were analyzed using Spearman correlation analysis. Statistically significant differences were observed between preoperative and postoperative measurements for HVA, IMA, IPA, TM1, M2M1TAN, and MPA, while no significant change was noted for the MAA parameter. Although some parameters showed higher values in females, the gender differences were not statistically significant. Several parameters exhibited moderate correlations postoperatively. The findings indicate that hallux valgus is not a deformity limited to the first toe but one that influences the biomechanics of the foot and ankle more broadly. Therefore, a more holistic approach should be adopted in both clinical evaluation and surgical planning.