İzoproterenol ile oluşturulmuş miyokard enfarktüsü modelinde Viburnum opulus uygulaması yapılan sıçanlarda neprilisin ve natriüretik peptit düzeyinin araştırılması
Investigation of neprilysin and natriuretic peptide levels in rats treated with Viburnum opulus in an isoproterenol induced myocardial infarction model
- Tez No: 959716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE BEYAZÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Miyokardiyal enfarktüs (MI), kısaltılmış adıyla MI, kalbi besleyen damarlarda meydana gelen ve geri dönüşü olmayan, aynı zamanda kalp dokusu hasarına da neden olan akut miyokard nekrozu durumudur. Kalbe kan sağlayan koroner arterler; dengesiz plak oluşumu, trombosit, kolesterol ve yağ birikimi nedeniyle bir tıkanıklık geliştirir. Bundan dolayı MI dünyada en temel sağlık problemlerinin başında gelmektedir. MI ile ilişkili biyokanıtlar arasında aşırı sitozolik kalsiyum yüklenmesi, süperoksit anyonlarda ve serbest radikallerde artış (ROS), reaktif nitrojen türleri (RNS) artış yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı antiinflamatuar ve antioksidan etkileri bilinen Viburnum opulus'un sıçanlarda ISO ile oluşturulmuş akut MI üzerindeki kardiyoprotektif etkilerini, serum Neprilisin, Atriyal Natriüretik Peptid (ANP), BNP, CK-MB, cTn-I, Adrenomedullin, Bradikinin, TAS, TOS ve OSI seviyelerini belirlemektir. Çalışmaya 42 adet Wistar erkek sıçan dahil edildi. Bu sıçanlar; kontrol (K), izoprenalin (ISO), 400 mg/kg VO (VO400), izoprenalin +100 mg/kg VO (ISO+VO100), izoprenalin +200 mg/kg VO (ISO+VO200), izoprenalin +400 mg/kg VO (ISO+VO400) olmak üzere 6 alt gruba ayrıldı. Gruplara 30 gün süresince madde uygulandı. Çalışmanın son iki gününde (29 ve 30. günlerde) subkütan injeksiyon yoluyla izoprenalin (65 mg/kg/gün) uygulaması yapıldı. Son uygulamadan 24 saat sonra sıçanlar, 1.25 gr/kg üretan ile anestezi altına alındı. Deney sonunda EKG ölçümleri alınmış, kardiyak doku ve kan örnekleri toplanarak cTn-I, CK-MB, ANP, BNP, ADM, NEP, BK, TAS, TOS ve OSI düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. ISO uygulanan grupta miyokardiyal hasar belirteçlerinin (cTn-I, CK-MB) ve oksidatif stres parametrelerinin (TOS, OSI) anlamlı şekilde arttığı, antioksidan savunma göstergesi olan TAS seviyesinin ise azaldığı belirlenmiştir. VO tedavisi uygulanan gruplarda, özellikle VO200 ve VO400 dozlarında, bu parametrelerde ISO grubuna kıyasla anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Ayrıca bradikinin ve adrenomedullin düzeylerinde VO'nun düzenleyici etkisi dikkate değer bulunmuştur. Elde edilen bulgular, VO meyvesinin fenolik bileşikler ve flavonoidler açısından zengin yapısının ISO ile indüklenen kardiyak hasarı azalttığını ve kalp dokusunun korunmasına katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda VO'nun kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve destekleyici tedavisinde potansiyel bir doğal ajan olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Myocardial infarction (MI), commonly abbreviated as MI, is an acute myocardial necrosis condition caused by irreversible damage to heart tissue due to obstruction in the coronary arteries that supply blood to the heart. These coronary arteries become blocked as a result of unstable plaque formation, and the accumulation of platelets, cholesterol, and lipids. Therefore, MI remains one of the most critical global health problems. Biological indicators associated with MI include excessive cytosolic calcium overload, increased superoxide anions and reactive oxygen species (ROS), and elevated levels of reactive nitrogen species (RNS).The aim of this study was to investigate the cardioprotective effects of Viburnum opulus, known for its anti-inflammatory and antioxidant properties, on isoproterenol (ISO)-induced acute MI in rats. Specifically, the study evaluated the serum levels of Neprilysin, Atrial Natriuretic Peptide (ANP), Brain Natriuretic Peptide (BNP), CK-MB, cardiac Troponin-I (cTn-I), Adrenomedullin, Bradykinin, Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS), and the Oxidative Stress Index (OSI). A total of 42 male Wistar rats were included in the study and divided into six groups: control (K), isoproterenol (ISO), 400 mg/kg VO (VO400), isoproterenol + 100 mg/kg VO (ISO+VO100), isoproterenol + 200 mg/kg VO (ISO+VO200), and isoproterenol + 400 mg/kg VO (ISO+VO400). Substances were administered to the groups over a period of 30 days. In the last two days of the experiment (days 29 and 30), ISO was administered subcutaneously at a dose of 65 mg/kg/day. Twenty-four hours after the final application, the rats were anesthetized with 1.25 g/kg urethane. At the end of the experiment, ECG measurements were taken, and cardiac tissue and blood samples were collected. Serum levels of cTn-I, CK-MB, ANP, BNP, ADM, NEP, BK, TAS, TOS, and OSI were analyzed using the ELISA method. In the ISO group, myocardial injury markers (cTn-I, CK-MB) and oxidative stress parameters (TOS, OSI) significantly increased, while TAS levels, an indicator of antioxidant defense, were significantly reduced. In the VO-treated groups, particularly at doses of 200 and 400 mg/kg, significant improvements were observed in these parameters compared to the ISO group. Additionally, the regulatory effects of VO on bradykinin and adrenomedullin levels were found to be notable. The findings suggest that the rich phenolic and flavonoid content of Viburnum opulus may contribute to reducing ISO-induced cardiac damage and support the protection of heart tissue. Accordingly, VO may be considered a potential natural agent for the prevention and supportive treatment of cardiovascular diseases.