Subaraknoid kanamalı hastalarda ameliyat sonrası uygulanan abdominal masajın bağırsak hareketlerine etkisi
The effect of postoperative abdominal massage on bowel movements in patients with subarachnoid hemorrhage
- Tez No: 959719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma subaraknoid kanamalı hastalarda ameliyat sonrası uygulanan abdominal masajın bağırsak hareketlerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Bu çalışma 16 Eylül 2024-20 Mart 2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan dâhil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 64 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar yaş ve glaskow koma skalası değişkenine göre tabakalı olarak müdahale grubunda 32 ve kontrol grubuna 32 olmak üzere 2 gruba ayrılmışlardır. Müdahale grubundaki hastalara ameliyat sonrası 6.saatten başlanarak sonraki 3 gün boyunca günde iki kez 15 dk abdominal masaj uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara araştırma boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin toplanmasında Demografik Özellikler Formu, Müdahale Grubu Hasta İzlem Formu ve Kontrol Grubu Hasta İzlem Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk Testi, Mann Whitney U Testi, Bağımsız İki Örnek T Testi, Pearson ki Kare Testi, Monte Carlo Düzeltmeli Fisher's Exact Testi, Yates düzeltmesi ve Fisher's Exact Testleri, Wilcoxon Test, Eşli İki Örnek T Testi. Friedman Testi, Bonferroni Testi ve Ki kare Analizi kullanıldı. Nicel değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum-maksimum) şeklinde yapılmıştır. Kategorik değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler frekans (yüzde) şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled interventional trial to determine the effect of postoperative abdominal massage on bowel motility in patients with subarachnoid hemorrhage. The study was carried out between September 16, 2024, and March 20, 2025, with 64 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate, hospitalized in the Neurosurgery Intensive Care Unit of Ankara Bilkent City Hospital. Patients were stratified according to age and Glasgow Coma Scale and divided into two groups: 32 in the intervention group and 32 in the control group. Patients in the intervention group received abdominal massage for 15 minutes, twice daily, starting from the 6th hour postoperatively for three consecutive days. No intervention was applied to the control group during the study period. Data were collected using a Demographic Information Form, Intervention Group Patient Monitoring Form, and Control Group Patient Monitoring Form. Data analysis included Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Independent Samples t-test, Pearson Chi-Square Test, Monte Carlo corrected Fisher's Exact Test, Yates' correction and Fisher's Exact Tests, Wilcoxon Test, Paired Samples t-Test, Friedman Test, Bonferroni Test, and Chi-square Analysis. Descriptive statistics for quantitative variables were presented as mean ± standard deviation and median (minimum–maximum); categorical variables were presented as frequency (percentage).