Yaşın üreme çağındaki kadınlarda kas kuvveti, gövde enduransı, fonksiyonel durum ve sağlık profilindeki değişim ile ilişkisi
Relationship of age to changes in muscle strength, trunk endurance, functional status and health profile in women of reproductive age
- Tez No: 959739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaşın Üreme Çağındaki Kadınlarda Kas Kuvveti, Gövde Enduransı, Fonksiyonel Durum ve Sağlık Profilindeki Değişim ile İlişkisi Amaç: Bu çalışma 15-49 yaş aralığındaki kadınlarda yaşın kas kuvveti, gövde enduransı, fonksiyonel durum ve sağlık profilindeki değişim ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya üreme çağında olan 114 kadın dahil edildi. Kadınlar yaş aralıklarına göre üç gruba ayrıldı. Grup I“15-24 ”, grup II“25-39”, grup III“40-49”yaş aralığındaki kadınlar olarak dizayn edildi. Kadınların sosyodemografik bilgileri tanımlayıcı anket ile sorgulandı. Katılımcıların kavrama kuvveti el dinamometresi, gövde enduransı McGill gövde endurans testi, fonksiyonel durumu zamanlı kalk yürü, tek ayak üzerinde durma, 30 sn otur kalk, fonksiyonel uzanma testi ile; sağlık profili Nottingham Sağlık Profili ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Relationship of Age to Changes in Muscle Strength, Trunk Endurance, Functional Status and Health Profile in Women of Reproductive Age Aim: This study was conducted to determine the relationship between age and changes in muscle strength, trunk endurance, functional status and health profile in women between the ages of 15-49. Material and Method: The study included 114 women of reproductive age. Women were divided into three groups according to their age range. Group I was designed as women aged 15-24, group II as women aged 25-39, and group III as women aged 40-49. The sociodemographic information of the women was questioned with a descriptive questionnaire. Participants grip strength was evaluated with a hand dynamometer, trunk endurance with the McGill trunk endurance test, functional status with timed up and go, single leg stance, 30 s chair stance and functional reach test, and health profile with the Nottingham Health Profile scale.