Matematik öğretmenlerinin diskalkulik öğrencilere öğretme deneyimi
Mathematics teachers' experience in teaching dyscalculic students
  1. Tez No: 959738
  2. Yazar: MENDUHA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Diskalkuli, matematik öğrenme güçlüğüdür ve sayı algısında yaşanan bozukluktan dolayı bireyde aritmetik ve dört işlem gibi matematiksel durumlar ile sayma becerilerinde yaşanılan problemler olarak tanımlanabilir. Öğrencilere uygun bir eğitim verilerek matematiği öğrenebilmeleri için öğretmenler büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmada matematik öğretmenlerinin diskalkulik öğrencilerle ilgili görüşlerinin ve öğrencilere ders içi öğretme deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin diskalkulik öğrencilere matematik öğretimine ilişkin inanç ve uygulamaları derinlemesine ele alındığından durum çalışmasının kullanılması uygun görülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde yer alan 2 farklı ortaokuldaki 6 matematik öğretmenidir. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan görüşme ve gözlem formları aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme formunda yer alan sorular öğretmenlerin diskalkuliye ilişkin farkındalıkları, diskalkulik öğrencilerine nasıl bir öğretim yaptıkları ve bu konuda diğer uzmanlar ve ailelerle yaptıkları iş birlikleri üzerine odaklanmıştır. Gözlem formunda ise ders planı ve işlenmesi, öğretim stratejileri, kaynak ve araçların kullanımı, sınıf ortamı, değerlendirme ve geri bildirim başlıklarına bağlı inceleme yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Veriler belirli kategorilere ayrılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre matematik öğretmenlerinin diskalkuli ile ilgili yeterli bilgi ve farkındalık düzeyine sahip olmadıkları gözlenmiştir. Genel olarak müfredatı yetiştirmeye çalıştıran öğretmenler diskalkulik öğrencilerle yeterli düzeyde ilgilenemediklerini belirtmişlerdir. Öğretmenler, diskalkulik öğrencilerin sınıfta akranları ile ilişkisinin değişkenlik gösterdiğini bazen çok iyi bazen de kötü olduğunu ve akademik performansları düşük olduğu için matematik dersine karşı olumsuz tutuma sahip olduklarını dile getirmişlerdir. Ders içeriği ve ders hızı diskalkulik öğrencilerin seviyelerinin üstünde olduğu için öğrenciler dersten kopmuştur. Öğretmenler genel olarak derslerde diğer öğrencilere nasıl davranıyorsa diskalkulik öğrencilere de öyle davranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dyscalculia is a learning disability in mathematics that can be defined as having difficulty with mathematical concepts such as arithmetic, the four basic operations, and counting due to impaired number perception. Teachers place great importance on ensuring that students receive a proper education and that their peers can learn. The aim of this study was to examine mathematics teachers‟ views on dyscalculic students and their experiences teaching them in the classroom. Because the beliefs and practices of teachers regarding the instruction of students with dyscalculia were examined in depth, case study was employed. The study group consisted of six mathematics teachers from two different secondary schools in the Şahinbey district of Gaziantep province. Data were collected through interview and observation forms prepared by the researchers. The interview questions focused on the teachers‟ awareness of dyscalculia, their teaching methods for students with dyscalculia, and their collaboration with other experts and parents on this issue. The observation form examined the lesson plan, teaching strategies, use of resources and tools, classroom environment, and evaluation and feedback. Content analysis was used to analyze the obtained data. The data were categorized and analyzed. According to the findings, mathematics teachers lacked sufficient knowledge of and awareness about dyscalculia. Teachers trying to catch up with the curriculum stated that they could not adequately support dyscalculic students. Teachers stated that the social relationships of dyscalculic students with their peers in the classroom varied. Sometimes these relationships were very good, and sometimes they were very bad. Teachers also said that dyscalculic students had negative attitudes toward mathematics because of their low academic performance. Since the content and pace of the lesson were more advanced than the students' level, they were not engaged in the lesson. Teachers generally treated dyscalculic students the same way they treated other students.