Merkez Bankası bağımsızlığı: 1980 sonrası Türkiye'de merkez bankacılığı
Central Bank independence: Central banking in Turkey after 1980
  1. Tez No: 95978
  2. Yazar: ABDULLATİF SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Birinci Bölümde, Merkez Bankası'nın tanımı işlevi konusu ele alınmış, genel olarak Merkez Bankalan'nm ekonomik sistem içindeki rolü belirlenmiştir. Yine bu bölümde, Merkez Bankası bağımsızlığı genel olarak tanımlanmış, teoride ve pratikte Merkez Bankası bağımsızlığı, yasal ve gerçek bağımsızlık, bağımsızlığın belirtileri,kullammı ve sınırlan irdelenmiş, bağımsızlığın yasal belirtileri ve ölçümü Bağımsızlığın ekonominin performansına etkileri incelenmiştir. İkinci Bölümde, Avrupa Merkez Bankacılığı ele alınarak, Avrupa Merkez Bankası'ının oluşumu özellikleri ve hayata geçirilmesi irdelenmiştir. Yine aynı bölümde Amerikan Merkez Bankacılığı detayları ile araştırılmıştır. Üçüncü Bölümde, Merkez Bankalarına alternatif olarak Para Kurulu Sistemi ele alınmış ve irdelenmiştir. Dördüncü Bölümde, Türkiye'de Merkez Bankacılığı ele alınmış, tarihsel olarak Merkez Bankası'nın oluşumu araştırılmış geçirdiği evreler incelenmiştir. Aynı bölümde 1980'li yıllarda Dünya' da ve Türkiye'de fmansal serbesti gözden geçirilerek, 1980'li yıllarda Türkiye'de Merkez Bankası'nın para politikaları uygulamaları araştırılmıştır. Yine aynı bölümde TCMB - Hazine ilişkileri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this reaserch, The Central Bank Independence has been discussed as follow: Chapter I ; In this chapter Central Banks and their functions have been studied and in general, described their role in the whole economy. And also in this chapter we described the meaning of Central Bank Independence in general, theoritical and emprical cases for Central Bank Independence, legal and actual independence, indices of Central Bank Independence, their usefulness and limitations and the performance of the economy. Chapter II ; In this chapter we studied both the American and European Central Banking Systems. Chapter III ; In this chapter we discussed the Currency Board System as an alternative for Central Bank. Chapter IV ; In this chapter we studied The Turkish Central Bank since its foundation with historical eveluation. We also discussed, in the same chapter, monetary policy of the Turkish Central Bank and relation between Central Bank and Turkish Treasury.