Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalar ve etkileri
The policies applied by Central Bank of Republic of Turkey and the effects
  1. Tez No: 117820
  2. Yazar: ZİYA TUNÇ ALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Türkiye'de 1980 sonrasında uygulanan para politikaları incelendiğinde, ekonominin istikrarlı olup olmadığı tartışılmaktadır. Bunun nedeni de, TCMB'nin önceden belirleyip uyguladığı bir para politikasının siyasetteki istikrarsızlıktan etkilenip etkilenmediğinin tartışılmasına rağmen bir çözüme ulaşılamamasıdır. Bilindiği gibi iktisat politikaları, ekonomiyi olumlu yönde etkileyebilir. Ama bu politikaların ekonominin gereklerine uygun kullanılmaması ciddi zararlara da yol açabilir. Bu çalışmada TCMB'nin ekonomi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Birinci bölümde, merkez bankacılığının gelişimi ve genel olarak merkez bankacılık incelenmiştir. İkinci bölümde TCMB'nin tarihsel gelişimi kısaca açıklanmakla beraber, özellikle TCMB'nin uyguladığı para politikaları ve bu politikaları uygularken kullandığı araçlara da çalışmada yer verilmiştir. İkinci bölümün sonunda TCMB- Hazine ilişkilerine ve 80 sonrası ekonomik gelişmelere kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde dünyada belli başlı merkez bankalarından olan Alman Merkez Bankası Bundesbank ve ABD Merkez Bankası FED ve uyguladığı politikalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde merkez bankalarının bağımsızlığı ve etkilerine bakılmıştır. Beşinci bölümde 1990-2000 yılları arasında TCMB'nin uyguladığı para politikası, faiz politikası, döviz kuru, açık piyasa işlemleri ve bankalararası para piyasasındaki gelişmeler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, TCMB'nin uyguladığı para politikalarının uzun dönemde ekonomide istikrarı sağlayamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT When economy policies under taken after 1980 in Turkey are examined it has been discussed if the economy is stable or not. The reason is this: Although it is discussed that the monetary policy of Central Bank of Turkey is effected by the unstability in politics use could not find any sollution. As known, monetary policies, can effect the economy positively but if these policies are not applied according to the necessity of the economy, some important problems will be seen. In this study, we examine the effects of Central Bank of Turkey in the economy. The study is planned as follows: In the first section, we examined the devolopment of Central Banking. In the second section, we explained the history of Central Bank of Republic of Turkey and also we examined the monetary policies applied by the Central Bank of Turkey on their instruments. The end of second section we shortly discussed the relations between Central Bank of Turkey and Treasury and the economic development after 1980. In the third section we gave information about Bundesbank, FED and their monetary policies. In the fourth section, we examined the independence of central banks and its' effects. In the fifth section we examined the monetary policies, interest rate policies, exchange rates, open market operations and monetary market between banks for the term of 1990-2000. At the end of this study we got a conclusion that the monetary policies applied by Central Bank of Republic of Turkey could not get stability in the economy.