Gençlik kamplarına katılan bireylerin sosyal ve duygusal becerileri ile bilişsel esneklik düzeyinin kampın özelliğine göre incelenmesi
Examination of the social and emotional skills and cognitive flexibility levels of individuals participating in youth camps based on the characteristics of the camp
  1. Tez No: 959802
  2. Yazar: FATİH ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, gençlik kamplarına katılan bireylerin sosyal ve duygusal becerileri ile bilişsel esneklik düzeylerinin kampın özelliklerine göre nasıl farklılık gösterdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Gençlik kamplarının bireylerin sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine katkı sağladığı literatürde sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, araştırma gençlerin bu kamplardan nasıl etkilendiğini ve hangi kamp türlerinin bu becerilerin gelişimine daha fazla katkı sağladığını anlamaya odaklanmaktadır. Araştırmada öncelikle sosyal ve duygusal becerilerin yanı sıra bilişsel esneklik kavramları teorik olarak ele alınmış, gençlik kamplarının bu beceriler üzerindeki potansiyel etkileri tartışılmıştır. Araştırmanın yöntemi, katılımcılara uygulanan anketler ve gözlemler yoluyla nicel ve nitel verilerin toplanmasını içermektedir. Araştırma, gençlik kamplarının bireylerin sosyal-duygusal becerileri ve bilişsel esnekliklerini olumlu yönde geliştirdiğini göstermektedir. Kamp türü, yaş ve lider desteği gibi faktörler bu gelişimde etkili olmuştur. Sosyal-duygusal beceriler ile bilişsel esneklik arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuş; özellikle duygusal değerlendirme ve başa çıkma esnekliği ile orta düzeyde ilişki saptanmıştır. Ancak duygular üzerinde bilişsel kontrol ile anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Sonuç olarak, gençlik kamplarının bireylerin sosyal-duygusal becerilerini geliştirdiği ve bilişsel esnekliklerini artırdığı görülmüştür. Ancak kamp türüne ve içeriğine bağlı olarak bu etkilerin düzeyi farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın, gençlik kamplarının bireylerin gelişimi üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaya katkı sağlayacağı ve kamp programlarının daha etkili hale getirilmesine yönelik öneriler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the social and emotional skills and cognitive flexibility levels of individuals participating in youth camps differ according to the characteristics of the camp. It is frequently emphasized in the literature that youth camps contribute to the social, emotional and cognitive development of individuals. In this context, the study focuses on understanding how young people are affected by these camps and which types of camps contribute more to the development of these skills. In the study, firstly, the concepts of social and emotional skills as well as cognitive flexibility are theoretically discussed and the potential effects of youth camps on these skills are discussed. The methodology of the study includes the collection of quantitative and qualitative data through questionnaires and observations. The study shows that youth camps positively improve individuals' social-emotional skills and cognitive flexibility. Factors such as camp type, age and leader support were effective in this development. A positive and significant relationship was found between social-emotional skills and cognitive flexibility; a moderate relationship was found especially with emotional appraisal and coping flexibility. However, no significant relationship was observed with cognitive control over emotions. In conclusion, it was observed that youth camps improve individuals' social-emotional skills and increase their cognitive flexibility. However, the level of these effects varies depending on the type and content of the camp. It is thought that this study will contribute to a better understanding of the effects of youth camps on the development of individuals and provide suggestions for making camp programs more effective.