Diyarbakır piyasasında satılan kuruyemiş örneklerinin aflatoksin düzeylerinin HPLC yöntemi ile tayini
Determination of aflatoxin levels in nut samples sold in the diyarbakir market using the HPLC method
- Tez No: 959807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Diyarbakır ili merkez ilçelerinde (Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir) satışa sunulan ceviz içi ve haşlanmış karpuz çekirdeği örneklerinde aflatoksin kontaminasyon düzeylerini belirlemek ve elde edilen sonuçları halk sağlığı açısından değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Toplamda 60 örnek (30 ceviz içi, 30 karpuz çekirdeği), farklı satış noktalarından Şubat–Mart 2024 döneminde rastgele toplanmıştır. Örnekler, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile AOAC Official Method 991.31 yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Cihaz kalibrasyonu, 0.1–20 ng/mL arasında hazırlanmış standart çözeltilerle sağlanmış; AFB₁ için limit of quantificatin (miktar tayini sınırı, LOQ) 1.0 µg/kg ve toplam aflatoksin için 2.52 µg/kg olarak belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda, 30 ceviz içi ve 30 karpuz çekirdeği numunesinin hiçbirinde AFB₁ veya toplam aflatoksin (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) tespit edilmedi. Numunelerin alındığı ilçelerin ya da satışa sunuldukları işletme türlerinin (pazar veya kuruyemişçi) aflatoksin düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gözlendi. Sonuç: Analiz edilen ceviz ve karpuz çekirdeği örneklerinde tespit edilen aflatoksin seviyeleri, mevcut analiz koşulları ve yasal limitler çerçevesinde değerlendirildiğinde halk sağlığı açısından anlamlı bir risk ortaya koymamaktadır. Ancak düşük dozlarda dahi olsa olası maruziyetin özellikle çocuklar ve hassas gruplar üzerinde uzun dönemli etkiler doğurabileceği bilinmektedir. Bu nedenle, yıl boyunca farklı mevsimlerde tekrarlayan izleme çalışmaları yapılmalı; özellikle açıkta satılan ürünlerde risk bazlı denetim artırılmalı ve tüketiciler aflatoksin kontaminasyonuna karşı bilinçlendirilmelidir. Çalışma, bölgesel gıda güvenliği açısından olumlu veriler sunmakla birlikte, sürekli izlemeye duyulan ihtiyacı da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the aflatoxin contamination levels in walnut kernels and boiled watermelon seed samples offered for sale in the central districts of Diyarbakır province (Bağlar, Kayapınar, Sur, and Yenişehir), and to evaluate the findings in terms of public health. Material and Method: A total of 60 samples (30 walnut kernels, 30 watermelon seeds) were randomly collected from various sales points during February–March 2024. The samples were analyzed using High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) according to AOAC Official Method 991.31. Instrument calibration was achieved with standard solutions prepared between 0.1–20 ng/mL; the limit of quantification (LOQ) for AFB₁ was determined as 1.0 µg/kg, and for total aflatoxins (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) as 2.52 µg/kg. Results: Based on the analyses, no AFB₁ or total aflatoxins (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) were detected in any of the 30 walnut kernel and 30 watermelon seed samples. It was determined that the districts where the samples were collected or the types of businesses where they were offered for sale (market or nut shop) had no significant effect on aflatoxin levels. Conclusion: The aflatoxin levels detected in the analyzed walnut and watermelon seed samples do not appear to pose a significant public health risk when evaluated within the framework of current analytical conditions and legal limits. However, it is known that even low-dose exposures may lead to long-term health effects, especially in children and vulnerable populations. Therefore, seasonal monitoring should be conducted throughout the year, particularly for unpackaged products sold in open markets. Risk-based inspections should be increased and consumers should be educated about aflatoxin contamination. While the study provides positive data for regional food safety, it also highlights the need for continuous monitoring.