Çimento ve killi kompozitlerde dinamik kapilaritenin araştırılması
Investigation of dynamic capillarity in cement and clay composites
- Tez No: 959808
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapı malzemelerinde suyun hareketi hem dayanıklılık hem de performans açısından temel belirleyici unsurlardan biridir. Özellikle dış çevre koşullarında, suyun malzeme içerisine giriş biçimi ve hızı, uzun vadeli hasar mekanizmalarının oluşmasında kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada, çimento esaslı ve killi kompozit yapı malzemelerinde suyun kapilar hareketi, statik ve dinamik koşullar altında deneysel olarak incelenmiştir. Statik kapilarite deneylerinde, malzemelerin yalnızca alt yüzeylerinden su ile teması sağlanarak durağan ortamda suyun yükselme eğilimi değerlendirilmiştir. Dinamik deneylerde ise, sabit debili su akışı altında %0, %3, %5, %7 ve %9 olmak üzere beş farklı eğim açısında kapilar davranış gözlemlenmiş; eğimle birlikte artan su hızı ve azalan temas süresinin su emme miktarını nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, suyun hareketli olduğu yüzey koşullarında kapilar su girişinin belirgin şekilde azaldığını ve eğim açısındaki artışla bu etkinin daha da belirginleştiğini göstermektedir. Ayrıca, çimento matrisindeki bağlayıcı yapılar, katkı oranları ve killi yapının gözeneklilik düzeyi gibi parametrelerin, suyun iç yapıda ilerleyişi üzerinde önemli etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çalışma, yalnızca su emme miktarının değil; suyun durağan veya hareketli olmasına bağlı davranış farklılıklarının da dikkate alınması gerektiğini vurgulamakta ve yapı dayanıklılığına yönelik yeni bir değerlendirme yaklaşımı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The movement of water within building materials is one of the key factors affecting both durability and overall performance. Especially under external environmental conditions, the way and rate at which water penetrates into the material play a critical role in the development of long-term damage mechanisms. In this study, the capillary behavior of water in cement-based and clay-based composite materials was experimentally investigated under static and dynamic conditions. In static capillarity tests, water was allowed to contact only the bottom surface of the samples, and the upward movement of water in a stationary environment was observed. In the dynamic tests, water was applied at a constant flow rate under five different slope angles (0%, 3%, 5%, 7%, and 9%), and the effect of increasing slope—thus increased water velocity and reduced contact time—on capillary absorption was analyzed. The results showed a significant decrease in capillary water uptake under moving water conditions, and this effect became more pronounced with increasing slope. Furthermore, parameters such as the binder structure in the cement matrix, the use of additives, and the porosity level of the clay-based material were found to have a substantial impact on the internal water transport. This study emphasizes the need to consider not only total water absorption but also the behavioral differences in water movement under static and dynamic conditions, offering a new evaluation approach for material durability.