Outdoor rekreasyon aktivitelerine katılan bireylerin heyecan arama düzeyleri ve boş zaman tatminlerinin incelenmesi
Examination of sensation seeking levels and leisure satisfaction of individuals participating in outdoor recreation activities
- Tez No: 959806
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı outdoor rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin heyecan arama düzeyleri ve boş zaman tatminlerinin bireysel değişkenlere göre incelenerek kavramlar arasındaki ilişkilerin ortaya konulmasıdır. Çalışma nicel araştırma paradigması temelinde tarama araştırması olarak tasarlanmış olup 228 denek çalışmada gönüllü olarak yer almışlardır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Heyecan Arayışı Ölçeği ile Boş Zaman Tatmin Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 26 Paket Program kullanılmış olup yüzde, frekans ve çapraz tablolama analizlerine ek olarak hipotez testleri olarak bağımsız örneklem t testi, Pearson Korelasyon analizi ve Basit Doğrusal Regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak erkek katılımcıların heyecan arama düzeylerinin ve fizyolojik boş zaman tatmin düzeylerinin kadın katılımcılardan yüksek olduğu, yaş ile heyecan arama arasında negatif düşük bir korelasyon olduğu buna karşılık yaş ile dinlenmeye yönelik boş zaman tatmini arasında pozitif düşük bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca heyecan arayışı ile boş zaman tatminine yönelik tüm faktörler arasında pozitif düşük veya orta düzeyde korelasyonlar tespit edilirken, heyecan arayışının boş zaman tatmininin yordayıcısı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sensation seeking levels and leisure satisfaction of individuals participating in outdoor recreation activities according to individual variables and to reveal the relationships between the concepts. The study was designed as a survey research based on the quantitative research paradigm and 228 subjects participated in the study voluntarily. The Sensation Seeking Scale and the Leisure Satisfaction Scale were used as data collection tools in the study. SPSS 26 Package Program was used in data analysis and in addition to percentage, frequency and cross tabulation analyses, independent sample t-test, Pearson Correlation analysis and Simple Linear Regression analyses were used as hypothesis tests. As a result, it was determined that male participants' sensation seeking levels and physiological leisure satisfaction levels were higher than female participants, there was a negative low correlation between age and sensation seeking, whereas there was a positive low correlation between age and leisure satisfaction for rest. In addition, while positive low or medium correlations were determined between all factors related to sensation seeking and leisure satisfaction, it was understood that sensation seeking was a predictor of leisure satisfaction.