Bitkisel kaynaklardan melatonin saflaştırılması ve farmasötik formda değerlendirilmesi
Purification of melatonin from herbal sources and evaluation in pharmaceutical form
- Tez No: 959813
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KOCA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal ve Bitkisel Ürünler
- Bilim Dalı: Kozmetik Ürünler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Melatonin (MEL), son yıllarda dünya çapında giderek artan bilimsel ilgi görmektedir. N-asetil-5-metoksi triptamin (C13H16N2O2) olarak da bilinen MEL, esas olarak omurgalıların epifiz bezi tarafından ve ikincil olarak diğer doku ve organlar tarafından sentezlenebilen doğal bir hormondur. Önceleri sadece hayvansal bir hormon olarak bilinen MEL'in bitkilerde de var olduğu keşfinden sonra bu molekül üzerinde sayısız araştırma yapılmış ve bitkilerde de hayvanlardakine benzer görevler üstlendiği ortaya konulmuştur. Özellikle yenilebilir bitkilerde doğal olarak bulunan biyoaktif bileşiklere yönelik araştırmalar, beslenme ve sağlık açısından oldukça önemli olup daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda Gümüşi Ihlamur (Tilia tomentosa Moench), Papatya (Matricaria recutita L.), Melisa (Melissa officinalis L.), Şekerotu (Stevia rebaudiana Bertoni), Adaçayı (Salvia officinalis L.) ve Sarı Kantaron (Hypericum perforatum L.) bitkilerinin kurutulmuş formlarından literatüre göre seçilen çözücülerle MEL ekstraksiyonu yapılmış, ekstrelerdeki MEL miktarları HPLC-UV ile hesaplanmıştır. En yüksek verim gözlemlenen Stevia rebaudiana Bertoni bitkisinde, melatonin saflaştırılıp LC-MS' de karakterizasyonu yapılmıştır. Saflaştırılan MEL'i farmasötik formda değerlendirmek için yumuşak tablet formu seçilmiş, karakterizasyon analizleri yapılmıştır. Özetle, bitki kaynaklı melatonin (fito-melatonin) yumuşak tablet formunda tasarlanarak başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Melatonin (MEL) has attracted increasing scientific interest worldwide in recent years. MEL, also known as N-acetyl-5-methoxy tryptamine (C13H16N2O2), is a natural hormone that can be synthesized primarily by the pineal gland of vertebrates and secondarily by other tissues and organs. After the discovery that MEL, previously known only as an animal hormone, also exists in plants, numerous studies have been conducted on this molecule and it has been revealed that it has similar functions in plants as in animals. Research on bioactive compounds found naturally in edible plants in particular is very important in terms of nutrition and health and more studies are needed. In this context, MEL extraction was performed with solvents selected according to the literature from dried forms of Linden (Tilia tomentosa Moench), Chamomile (Matricaria recutita L.), Melissa (Melissa officinalis L.), Stevia (Stevia rebaudiana Bertoni), Sage (Salvia officinalis L.) and St. John's Wort (Hypericum perforatum L.) plants, MEL amounts in the extracts were calculated by HPLC-UV. In the Stevia rebaudiana Bertoni) plant with the highest yield, melatonin was purified and characterized by LC-MS. To evaluate the purified MEL in pharmaceutical form, a soft tablet form was selected, and characterization analyses were conducted. In summary vegetable-based from melatonin(phto-melatonin) was designed and successfully completed in gummy formulation.